620 174 SEK
Omsättning
▲ 20%
161 371 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 106%
77,6%
Soliditet
Mycket God
25,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-04

Substansvärdering

Tillgångar:342 011 SEK
Skulder:-76 642 SEK
Substansvärde:265 369 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den dubblade vinsten och höga soliditeten på 77,6% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag som lyckats öka både omsättning och lönsamhet markant. Den snabba tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på god intern finansieringsförmåga och en sund ekonomisk struktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom utveckling, tillverkning och försäljning av inredningar samt utbildning i management, elektronik och säkerhet. Den breda verksamhetsbeskrivningen med både produktförsäljning och tjänsteerbjudanden ger en diversifierad affärsmodell som tydligen fungerar mycket väl.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 78 339 SEK till 161 371 SEK, en ökning på 106,0% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 178 998 SEK till 265 369 SEK, en tillväxt på 48,2% som främst drivits av den starka vinstutvecklingen och visar på god kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 516 692 SEK till 632 953 SEK, en tillväxt på 20,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling i företagets verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 632 953 SEK gör det känsligt för störningar i kundbasen

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 25,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 77,6% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida tillväxtsatsningar
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen ger möjligheter till diversifiering och korsförsäljning mellan verksamhetsområden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+20,0%), resultat (+106,0%), eget kapital (+48,2%) och tillgångar (+48,0%). Den exceptionellt höga vinstmarginalen klassificeras som 'Mycket Hög', vilket bekräftar den extremt positiva trenden i företagets lönsamhetsutveckling.