1 968 557 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
737 394 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,3%
85%
Soliditet
Mycket God
37,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 040 952 SEK
Skulder:-362 054 SEK
Substansvärde:963 745 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundamentala nyckeltal men oroande resultattrender. Den mycket höga soliditeten på 85% och vinstmarginalen på 37,5% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Omsättningen har ökat med 11,2% till 1,97 miljoner SEK, vilket visar att företaget fortsätter att växa. Dock är den markanta resultatminskningen på 13,3% till 737 394 SEK en varningssignal som kan tyda på ökade kostnader eller prispress i konsultverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom redovisning och administration, etablerat 2015 i Täby. Som konsultföretag är det typiskt att ha höga lönsamhetsmarginaler och relativt låga tillgångar, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där personalens kompetens är den främsta tillgången snarare än materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 850 764 SEK till 737 394 SEK, en nedgång på 113 370 SEK eller 13,3%. Trots omsättningsökningen har således lönsamheten försämrats, vilket kan bero på höjda kostnader eller lägre marginaler på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 919 218 SEK till 963 745 SEK, en tillväxt på 44 527 SEK eller 4,8%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, men noterbart är att endast cirka 40% av resultatet har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 771 098 SEK till 1 968 557 SEK, en tillväxt på 197 459 SEK eller 11,2%. Detta visar att företaget fortsätter att expandera sin verksamhet och ta hem nya uppdrag.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 113 370 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler
  • Tillgångstillväxten på 7,5% till 2 040 952 SEK kan tyda på ökade investeringar som inte genererat motsvarande avkastning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 85% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Omsättningstillväxt på 11,2% visar att företaget fortsätter att växa och attrahera nya kunder
  • Vinstmarginalen på 37,5% trots nedgång fortfarande klassificeras som mycket hög i branschen