304 098 SEK
Omsättning
▲ 33,1%
680 656 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,3%
62,2%
Soliditet
Mycket God
222,7%
Vinstmarginal
Artificiell
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-04

Substansvärdering

Tillgångar:5 092 232 SEK
Skulder:-120 668 SEK
Substansvärde:3 169 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetssiffror men oroande tendenser i balansräkningen. Den höga vinstmarginalen på 222,7% och soliditeten på 62,2% är imponerande, men resultatet sjönk med 13,3% samtidigt som omsättningen ökade med 33,1%. Den stora minskningen i tillgångar med 8,2% kombinerat med ökande eget kapital tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller försäljningar av tillgångar som genererat vinster men minskat den operativa kapaciteten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver specialistläkarverksamhet inom öppenvård och på sjukhus, dykarskola med räddningskurser, medicinsk fotografering, intygsförskrivning samt tillverkning och handel med medicinsk teknisk utrustning och konstverk. Den breda verksamhetsprofilen med både medicinska tjänster och teknisk utrustning förklarar den höga vinstmarginalen som kan komma från värdehöjande specialisttjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 785 140 SEK till 680 656 SEK, en minskning på 104 484 SEK (-13,3%) trots högre omsättning, vilket indikerar lägre lönsamhet per omsatt krona eller icke-återkommande intäkter föregående år.

Soliditet: Soliditeten på 62,2% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och klarat av sina skulder väl, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 489 139 SEK till 3 169 794 SEK, en tillväxt på 680 655 SEK (27,3%), vilket nästan exakt matchar årets resultat och visar att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 231 717 SEK till 305 598 SEK, en tillväxt på 33,1% vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling trots den minskade tillgångsbasen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 104 484 SEK (-13,3%) trots ökad omsättning, vilket indikerar tryck på lönsamheten
  • Tillgångarna minskade med 454 701 SEK (-8,2%), vilket kan påverka den framtida produktionskapaciteten och tillväxtpotentialen
  • Den artificiella vinstmarginalklassificeringen väcker frågor om hållbarheten i den nuvarande lönsamheten

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 73 881 SEK (+33,1%), vilket visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling
  • Eget kapital ökade med 680 655 SEK (+27,3%) till 3 169 794 SEK, vilket ger god finansiell styrka för framtida investeringar
  • Soliditeten på 62,2% ger utrymme för eventuell framtida finansiering eller expansion