7 647 000 SEK
Omsättning
▲ 13,1%
976 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,8%
66,5%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:2 897 590 SEK
Skulder:-748 089 SEK
Substansvärde:1 103 170 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka intäktsökningar men samtidigt minskande lönsamhet. Omsättningen ökade med 13,1% till 7,7 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsposition och tillväxt i kundbasen. Trots detta sjönk resultatet med 5,8% till 976 000 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller sänkta marginaler. Den höga soliditeten på 66,5% ger företaget finansiell stabilitet och god kreditvärdighet. Företaget verkar vara etablerat med en stabil kundbas men möter utmaningar med att bevara lönsamheten vid expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver hörselvård och konsulttjänster inom hörselvård genom legitimerade audionomer. Verksamheten bedrivs på tre orter: Sundsvall, Hudiksvall och Fränsta med omnejd. Detta är en specialistverksamhet inom hälso- och sjukvård som kräver legitimerad personal och har sannolikt stabila kundflöden men också höga kompetenskrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 036 000 SEK till 976 000 SEK, en nedgång med 60 000 SEK eller 5,8%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket kan bero på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 66,5% är mycket hög och visar att företaget har en stark balansräkning med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för kreditorer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 951 589 SEK till 1 103 170 SEK, en ökning med 151 581 SEK eller 15,9%. Denna förbättring kommer från årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 773 167 SEK till 7 656 428 SEK, en ökning med 883 261 SEK eller 13,1%. Detta visar stark tillväxt i intäkter och en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk trots högre omsättning, vilket indikerar tryck på marginaler eller ökade kostnader
  • Tillgångarna minskade något från 2 917 219 SEK till 2 897 590 SEK, vilket kan tyda på avskrivningar eller minskade investeringar
  • Vinstmarginalen på 12,8% är hög men trenden pekar nedåt vilket kan påverka framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 13,1% visar att företaget expanderar sin verksamhet framgångsrikt
  • Mycket hög soliditet på 66,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Ökning av eget kapital med 15,9% stärker företagets finansiella fundament för fortsatt tillväxt