15 928 169 SEK
Omsättning
▼ 18,7%
3 866 476 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,8%
65,2%
Soliditet
Mycket God
24,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 011 818 SEK
Skulder:-3 488 221 SEK
Substansvärde:6 523 597 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stark lönsamhet men betydande nedgångar i omsättning och resultat. Trots en minskning på 18,7% i omsättning och 27,8% i resultat kvarstår en mycket hög vinstmarginal på 24,1%, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 65,2% ger ett stabilt finansiellt skydd. Sammantaget befinner sig företaget i en fas av avmattning, men med en robust ekonomisk struktur som kan absorbera nedgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat VVS- och byggföretag, registrerat 1980, som specialiserat sig på energibesparing, installation och besiktning. Som ett helägt dotterbolag till ett moderbolag har det sannolikt en stabil ägarstruktur. Att ha tilldelats högsta kreditbetyg av UC och Soliditet stärker dess trovärdighet på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 5 352 866 SEK till 3 866 476 SEK, en minskning på 1 486 390 SEK eller 27,8%. Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket kan bero på oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: En soliditet på 65,2% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade något från 6 456 860 SEK till 6 523 597 SEK, en förbättring på 66 737 SEK eller 1,0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 606 159 SEK till 16 050 169 SEK, en nedgång på 3 555 990 SEK eller 18,7%. Detta tyder på en avmattning i försäljningsvolym eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 3 555 990 SEK på ett år indikerar en svag marknadsutveckling eller förlust av kunder.
  • Resultatet har sjunkit mer i procent än omsättningen, vilket kan tyda på stela kostnadsstrukturer.
  • Totala tillgångar har minskat med 2 299 084 SEK, vilket kan bero på avveckling av lager eller anläggningstillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,1% visar att företaget är exceptionellt lönsamt och har god prissättningsförmåga eller kostnadseffektivitet.
  • Den höga soliditeten på 65,2% ger utrymme för investeringar eller att klara av en konjunkturnedgång.
  • Företagets kärnverksamhet inom energibesparing är en tillväxtmarknad på lång sikt, vilket kan ge goda framtutsikter.