441 000 SEK
Omsättning
▼ 4,1%
115 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45,6%
93%
Soliditet
Mycket God
26%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:536 989 SEK
Skulder:-37 631 SEK
Substansvärde:499 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har under året utvecklats enligt plan. Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig förbättring av lönsamheten trots en minskad omsättning. Resultatet har ökat med 45,6% till 115 000 SEK samtidigt som eget kapital har stärkts med 20,1%. Den mycket höga soliditeten på 93,0% indikerar ett extremt lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet. Den minskande omsättningen på -4,1% och de krympande tillgångarna på -5,1% är dock oroväckande trender som kan tyda på en avsmalnande verksamhet, men företaget lyckas ändå generera starka vinster genom förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver provisionsdetaljhandel inom hudvård och kosmetik med säte i Alingsås. Denna typ av verksamhet är ofta präglad av personliga relationer med kunder och provision baserad på försäljningsresultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 26% är ovanligt stark för detaljhandeln och kan tyda på en specialiserad nisch eller effektiv verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 79 000 SEK till 115 000 SEK, en ökning med 36 000 SEK (+45,6%). Denna starka vinstutveckling trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 415 742 SEK till 499 358 SEK, en tillväxt på 83 616 SEK (+20,1%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 115 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 461 181 SEK till 441 416 SEK, en nedgång på 19 765 SEK (-4,1%). Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling som bör övervakas noggrant.

Huvudrisker

  • Den fallande omsättningen på 441 416 SEK från 461 181 SEK föregående år är en varningssignal för framtida tillväxt och marknadsposition.
  • Tillgångarna har minskat med 28 949 SEK till 536 989 SEK, vilket kan indikera en avveckling av tillgångar eller minskad investeringsaktivitet.
  • Den extremt höga soliditeten kan också ses som en risk om den beror på att företaget inte investerar tillräckligt för framtida tillväxt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell med potential att generera starka kassaflöden.
  • Resultattillväxten på +45,6% till 115 000 SEK visar att företaget effektivt kan öka sin lönsamhet trots svagare omsättning.
  • Det starka eget kapitalet på 499 358 SEK ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan behov av extern finansiering.

Trendanalys

Företaget visar en positiv trend i lönsamhet med stark resultattillväxt på +45,6%, men negativa trender i omsättning (-4,1%) och tillgångar (-5,1%). Den finansiella stabiliteten är exceptionell med 93,0% soliditet. Övergripande indikerar detta ett moget, stabilt företag som fokuserar på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.