1 037 784 SEK
Omsättning
▲ 28%
627 728 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,6%
59,8%
Soliditet
Mycket God
60,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 357 156 SEK
Skulder:-546 122 SEK
Substansvärde:811 042 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 60,4% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell, och den starka soliditeten på nästan 60% ger företaget god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat samt den betydande ökningen av eget kapital pekar på ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver sjukgymnastikverksamhet, friskvård, utbildning och försäljning av ergonomiska friskvårdsprodukter. Den höga vinstmarginalen är typisk för tjänste- och kunskapsintensiva verksamheter inom vård och hälsa, där lönsamheten ofta kan vara hög tack vare specialistkompetens och låga materialkostnader i förhållande till intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 434 193 SEK till 627 728 SEK, en ökning på 44,6% som visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,8% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 511 767 SEK till 811 042 SEK, en tillväxt på 58,5% som främst drivs av det starka resultatet och ökad kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 810 872 SEK till 1 040 009 SEK, en tillväxt på 28,0% som visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar i personal och utrustning.
  • Företagets framgång kan locka till sig ökad konkurrens inom sjukgymnastik- och friskvårdsmarknaden.
  • En stor del av omsättningstillväxten kommer från försäljning av produkter, vilket kan medföra andra risker jämfört med renodlad tjänsteverksamhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 60,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Tillgångstillväxten på 35,3% till 1 357 156 SEK visar på kapacitet att skala upp verksamheten ytterligare.
  • Den starka balansräkningen med eget kapital på 811 042 SEK ger goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt eller strategiska förvärv.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+28,0%), resultattillväxt (+44,6%), eget kapital tillväxt (+58,5%) och tillgångstillväxt (+35,3%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket sund och välskött verksamhet med goda framtidsutsikter.