657 000 SEK
Omsättning
▼ 13,8%
137 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,9%
54,6%
Soliditet
Mycket God
20,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:623 778 SEK
Skulder:-282 978 SEK
Substansvärde:340 800 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning (-13.8%) och resultat (-19.9%) har företaget samtidigt stärkt sin balansräkning genom en kraftig ökning av eget kapital (+47.0%) och tillgångar (+19.6%). Den mycket höga vinstmarginalen på 20.9% och soliditeten på 54.6% indikerar ett lönsamt företag med god finansiell stabilitet. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omställning där det prioriterar lönsamhet och balansräkningsstyrka framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning, service och reparation av cyklar med säte i Varbergs kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt lokal och cykelrelaterad, vilket kan påverkas av säsongsvariationer och lokala marknadsförhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 171 000 SEK till 137 000 SEK, en minskning med 34 000 SEK (-19.9%). Trots lägre omsättning behöll företaget en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 54.6% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroende av lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 231 779 SEK till 340 800 SEK, en ökning med 109 021 SEK (+47.0%). Denna förbättring kan bero på kvarhållet resultat från verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 761 603 SEK till 656 658 SEK, en nedgång med 104 945 SEK (-13.8%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 104 945 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Resultatet sjönk med 34 000 SEK trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på sårbarhet vid försämrade försäljningsvillkor

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20.9% visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell stark lönsamhet vid ökad omsättning
  • Kraftig ökning av eget kapital med 109 021 SEK ger finansiell styrka för framtida investeringar eller expansion