10 056 897 SEK
Omsättning
▲ 76,5%
2 837 041 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 211,3%
79,7%
Soliditet
Mycket God
28,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 025 770 SEK
Skulder:-918 764 SEK
Substansvärde:3 617 006 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats och resultatet har mer än tredubblats på ett år, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 79,7% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 28,2% pekar på ett lönsamt och stabilt företag med goda marginaler. Tillväxten har skett med relativt begränsad tillgångstillväxt (+5,1%), vilket tyder på effektiviserad verksamhet och ökad produktivitet.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget verkar inom etablering och service/underhåll till stål- och gjuteriindustrin, en bransch som kräver specialistkompetens. Den kraftiga tillväxten kan tyda på att företaget har vunnit stora uppdrag eller expanderat sin kundbas inom denna nischade industri.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 911 427 SEK till 2 837 041 SEK, en ökning på 211,3%. Denna extraordinära resultatförbättring indikerar både högre volym och förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 79,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 182 510 SEK till 3 617 006 SEK, en tillväxt på 65,7%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 5 863 590 SEK till 10 056 897 SEK, en tillväxt på 76,5%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av stål- och gjuteriindustrin gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i dessa branscher
  • Rapid expansion kan ställa krav på ökad kapacitet och personal som kan påverka organisationen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med soliditet på 79,7% ger excellent finansiell flexibilitet
  • Befintlig tillväxtmomentum kan utnyttjas för ytterligare marknadsexpansion
  • Nischad verksamhet med specialistkompetens skapar konkurrensfördelar

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +76,5%, resultattillväxt +211,3%, eget kapital tillväxt +65,7%, tillgångstillväxt +5,1%. Denna kombination av hög omsättningstillväxt med ännu högre resultattillväxt och begränsad tillgångstillväxt indikerar exceptionell operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling.