1 522 500 SEK
Omsättning
▼ 0,9%
677 812 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,1%
54,9%
Soliditet
Mycket God
44,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-04-04

Substansvärdering

Tillgångar:1 852 347 SEK
Skulder:-714 672 SEK
Substansvärde:553 560 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med stark lönsamhet och förbättrad kapitalstruktur trots en marginell omsättningsminskning. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 44,5% indikerar effektiv kostnadskontroll och potentiellt högt värdeskapande i projektverksamheten. Tillgångarna har ökat med 18,3% och eget kapital med 22,8%, vilket visar på en stärkt balansräkning och ökad finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver projektledning och entreprenadverksamhet inom bygg-, markbyggnads- och infrastrukturbranchen samt konsultverksamhet inom HR och organisationsutveckling. Denna kombination av tekniska och administrativa tjänster förklarar den höga vinstmarginalen, vilket är typiskt för kunskapsintensiva och projektbaserade verksamheter med låga direkta omkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 599 069 SEK till 677 812 SEK (+13,1%), vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 54,9% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad samt god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 450 868 SEK till 553 560 SEK (+22,8%), främst till följd av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 535 552 SEK till 1 522 500 SEK (-0,8%), vilket indikerar en stabil men något svagare försäljningsvolym jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Marginell omsättningsminskning på -0,8% kan indikera konkurrensutsättning eller svag efterfrågan i vissa verksamhetsområden
  • Företagets verksamhet är troligen cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och infrastruktursektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 44,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt
  • Stark tillväxt i eget kapital med 22,8% ökar företagets finansiella handlingsfrihet och kreditvärdighet
  • Tillgångstillväxt på 18,3% visar på kapacitetsutbyggnad och potential för framtida omsättningsökning