672 000 SEK
Omsättning
▲ 92%
163 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 191,1%
84%
Soliditet
Mycket God
24,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:6 196 701 SEK
Skulder:-965 682 SEK
Substansvärde:5 231 019 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med mycket hög lönsamhet och imponerande tillväxttakt. Den nästan fördubblade omsättningen och mer än tredubblade resultatet indikerar ett framgångsrikt skalförvärv eller ökad marknadsandel. Den höga soliditeten på 84% ger ett mycket stabilt finansiellt fundament för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konsultation och skötselrådgivning för grönytor, en bransch där specialistkompetens är värdefull. Den höga vinstmarginalen på 24,2% tyder på att företaget har lyckats positionera sig med högt tillförda värden och specialiserade tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 56 000 SEK till 163 000 SEK, en ökning på 191,1% som indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 578 247 SEK till 5 231 019 SEK, en tillväxt på 14,3% som främst kan tillskrivas den starka resultatutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 349 996 SEK till 671 845 SEK, en tillväxt på 92,0% som visar på ett mycket framgångsrikt år med betydande förbättring av intäkterna.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 92,0% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 671 845 SEK trots etablering 2019 indikerar begränsad skala jämfört med branschgenomsnitt

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 24,2% ger utrymme för investeringar i fortsatt tillväxt och expansion
  • Stark soliditet på 84,0% ger excellent kapacitet att finansiera framtida investeringar utan extern finansiering
  • Impulerande tillväxt i både omsättning (+92,0%) och resultat (+191,1%) visar på starkt marknadsfäste och konkurrenskraft

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +92,0%, resultattillväxt +191,1%, eget kapital tillväxt +14,3% och tillgångstillväxt +26,5%. Denna konsekventa positiva utveckling across alla parametrar indikerar en mycket hälsosam och expansiv fas för företaget.