2 231 004 SEK
Omsättning
▼ 73,6%
1 257 840 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,2%
86,3%
Soliditet
Mycket God
56,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
205 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-27

Substansvärdering

Tillgångar:4 367 870 SEK
Skulder:-327 199 SEK
Substansvärde:2 731 671 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser som har inträffat under räkenskapsåret...

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med dramatiska försämringar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt starka finansiella grundbultar. Den extremt höga vinstmarginalen på 56,4% trots en omsättningsminskning på 73,6% indikerar att företaget genomgått en betydande omstrukturering eller avvecklat mindre lönsamma verksamhetsområder. Den höga soliditeten på 86,3% och tillväxten i eget kapital visar att företaget har en exceptionellt stark balansräkning och klarar av denna övergångsperiod.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av takfalsmaskiner och tillhörande reservdelar, vilket är en nischad B2B-verksamhet med specifika kundgrupper inom byggbranschen. Denna typ av verksamhet tenderar att ha höga marginaler på specialiserade produkter men kan vara känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 3 957 546 SEK till 1 257 840 SEK, en minskning med 68,2%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett mycket gott resultat i förhållande till den nya omsättningsnivån.

Soliditet: Soliditeten på 86,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångstider.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 2 382 046 SEK till 2 731 671 SEK, en tillväxt på 14,7%. Denna ökning kommer från årets vinst och visar att företaget fortsätter att bygga kapital trots sämre försäljning.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 8 460 891 SEK till 2 231 004 SEK, en minskning med 73,6%. Detta tyder på en betydande nedskalning av verksamheten eller förlust av stora kundkontrakt.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 73,6% från 8 460 891 SEK till 2 231 004 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång med 68,2% från 3 957 546 SEK till 1 257 840 SEK visar sämre lönsamhet trots höga marginaler
  • Beroende av en mycket begränsad produktportfölj (takfalsmaskiner) gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i byggsektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 86,3% ger stor finansiell flexibilitet för investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 56,4% visar att kvarvarande verksamhet är extremt lönsam
  • Eget kapitaltillväxt på 14,7% till 2 731 671 SEK visar god kapitalbildningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 4,3% till 4 367 870 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten