5 117 072 SEK
Omsättning
▲ 134,1%
1 300 735 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26%
26%
Soliditet
God
27,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 005 269 SEK
Skulder:-7 308 197 SEK
Substansvärde:2 225 787 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftig tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har mer än fördubblats, resultatet ökat betydligt och balanssiffrorna förbättrats markant. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,3% indikerar en mycket lönsam verksamhet. Företaget har genomgått en transformation från en relativt blygsam storlek till ett betydande företag med starka finansiella fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en diversifierad verksamhet som inkluderar skötsel av idrottsanläggningar, förvaltning av värdepapper för en sluten ägarkrets, uthyrning av byggmaskiner och fastighetsrelaterade stödtjänster. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den höga lönsamheten genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 032 036 SEK till 1 300 735 SEK, en ökning med 26,0% som bekräftar företagets förmåga att generera avkastning trots kraftig omsättningstillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% är acceptabel men relativt låg i förhållande till den höga lönsamheten, vilket indikerar att företaget använder skuldfinansiering för att driva tillväxten.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 1 185 966 SEK till 2 225 787 SEK, vilket främst beror på att årets starka resultat har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 657 274 SEK till 4 764 007 SEK, en tillväxt på 79,3% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling.

Huvudrisker

  • Den relativt låga soliditeten på 26,0% kan medföra högre finansiell risk vid räntehöjningar eller ekonomiska nedgångar
  • Kraftig tillväxt i tillgångar från 6 100 468 SEK till 10 005 269 SEK måste följas av kontinuerlig lönsamhet för att bibehålla finansiell stabilitet
  • Diversifierad verksamhetsprofil kan skapa komplexitet i styrning och fokus

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,3% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Kraftig omsättningstillväxt på 79,3% visar på stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter
  • Betydande ökning av eget kapital med 87,7% ger solid grund för framtida tillväxt och investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+134,1%), resultattillväxt (+26,0%), eget kapital tillväxt (+87,7%) och tillgångstillväxt (+64,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik affärsstrategi och effektiv verksamhetsstyrning.