2 940 000 SEK
Omsättning
▼ 21,2%
567 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59,4%
85,8%
Soliditet
Mycket God
18%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 795 704 SEK
Skulder:-278 189 SEK
Substansvärde:1 939 702 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet trots stark kapitalstruktur. Omsättningen har minskat kraftigt med 21,2% och resultatet har mer än halverats, vilket indikerar operativa svårigheter eller försämrade marknadsförhållanden. Den höga soliditeten på 85,8% och tillväxten i eget kapital ger dock en stabil finansieringsbas att bygga uppifrån.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom event- och musikbranschen med försäljning av musikutrustning, uthyrning av personal och musikanläggningar samt eventarrangemang. Denna typ av verksamhet är ofta konjunkturkänslig och kan påverkas av säsongsvariationer och ändrade konsumentvanor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 395 000 SEK till 567 000 SEK, en minskning med 828 000 SEK (-59,4%). Denna kraftiga resultatnedgång indikerar antingen högre kostnader, lägre priser eller minskad volym.

Soliditet: Soliditeten på 85,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 575 701 SEK till 1 939 702 SEK, en förbättring med 364 001 SEK (+23,1%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 3 733 123 SEK till 3 153 791 SEK, en minskning med 579 332 SEK (-15,5%). Detta visar på utmaningar i försäljningen eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 828 000 SEK (-59,4%) visar på allvarliga utmaningar i lönsamheten
  • Minskad omsättning med 579 332 SEK (-15,5%) indikerar försämrade marknadsförhållanden eller konkurrenssituation
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare förvärra den redan negativa utvecklingen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,8% ger utrymme för investeringar och omstrukturering
  • Eget kapital ökade med 364 001 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångarna ökade med 76 277 SEK till 2 795 704 SEK vilket visar fortsatt kapitalbas

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig uppgång 2022-2023 följd av en nedgång 2024, vilket tyder på oförutsägbara försäljningsmönster. Resultatet har dock förbättrats radikalt från förlust till hög vinst 2023, och trots en nedgång 2024 ligger vinsten fortfarande på en positiv nivå. Den starkaste trenden är den kontinuerliga förbättringen i företagets finansiella styrka: eget kapital har mer än fördubblats på tre år och soliditeten har ökat stadigt till mycket höga nivåer. Detta indikerar en framgångsrik omställning från en förlustdrabbad verksamhet till ett lönsamt företag med mycket god kapitalstruktur. Framtida utmaningar verkar ligga i att stabilisera omsättningen på en högre nivå samt bibehålla en högre vinstmarginal.