1 351 304 SEK
Omsättning
▼ 11,7%
49 430 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,1%
11,7%
Soliditet
Stabil
3,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:915 681 SEK
Skulder:-808 473 SEK
Substansvärde:107 208 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 11,7% har företaget lyckats öka sitt resultat med 5,1%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll. Den kraftiga tillväxten av eget kapital med 56,5% och tillgångar med 12,2% visar på en stärkt balansräkning. Den låga soliditeten på 11,7% är dock en svaghet som begränsar företagets finansiella säkerhet. Övergripande befinner sig företaget i en fas av omstrukturering där effektiviseringar ger positiva resultat trots lägre intäkter.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnadssnickeri, fordonsvård och fordonsreparationer med säte i Norrtälje. Denna mångfacetterade verksamhet innebär att företaget troligtvis är beroende av både byggsektorns konjunkturer och den lokala efterfrågan på bilunderhåll. Den registrerade 2021 vilket gör det till ett relativt ungt företag som fortfarande etablerar sig på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 47 033 SEK till 49 430 SEK, en ökning med 2 397 SEK (+5,1%). Trots lägre omsättning har företaget lyckats bibehålla och till och med öka sin lönsamhet genom sannolikt förbättrad kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 11,7% är låg och indikerar att större delen av företagets tillgångar finansieras med skulder. Detta innebär en högre finansiell risk och begränsad buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 68 485 SEK till 107 208 SEK, en tillväxt på 38 723 SEK (+56,5%). Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 49 430 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 529 971 SEK till 1 351 304 SEK, en nedgång med 178 667 SEK (-11,7%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller mindre omfattande projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,7% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Minskad omsättning med 178 667 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svag marknadsposition
  • Beroende av skuldfinansiering med 808 473 SEK i skulder (beräknat från tillgångar minus eget kapital)

Möjligheter

  • Förbättrad resultatutveckling trots lägre omsättning visar på god kostnadskontroll och effektivitet
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 38 723 SEK ger bättre förutsättningar för framtida investeringar
  • Diversifierad verksamhet (snickeri och fordonsservice) ger möjlighet till stabilare intäkter över flera marknader