2 492 629 SEK
Omsättning
▲ 12,3%
285 096 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,6%
35%
Soliditet
God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 720 369 SEK
Skulder:-1 107 125 SEK
Substansvärde:559 529 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men en betydande försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat med 12,3% till över 2,5 miljoner SEK, och det egna kapitalet har stärkts avsevärt. Den höga vinstmarginalen på 11,3% indikerar fortfarande god prissättning och kostnadskontroll, men den kraftiga resultatnedgången på 35,6% är en varningssignal som kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom produktion och försäljning av charkuteriprodukter till grossister och återförsäljare, vilket är en bransch med konkurrens och beroende av råvarupriser. Denna verksamhetstyp kräver vanligtvis investeringar i maskiner och lager, vilket stämmer överens med den betydande tillväxten i tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 442 858 SEK till 285 096 SEK, en minskning med 157 762 SEK eller 35,6%. Denna kraftiga nedgång i vinst trots högre omsättning tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 35,0% anses vara acceptabel för de flesta branscher och indikerar att 35% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot nedgångar, men en högre nivå vore att föredra för större stabilitet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftigt från 333 019 SEK till 559 529 SEK, en tillväxt på 226 510 SEK eller 68,0%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat (285 096 SEK) har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 219 196 SEK till 2 514 439 SEK, en positiv tillväxt på 295 243 SEK eller 12,3%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 35,6% är den främsta risken och indikerar potentiella problem med lönsamheten eller ökade rörliga kostnader.
  • Tillväxten i tillgångar på 322 264 SEK till 1 720 369 SEK kan tyda på stora investeringar, vilket ökar företagets kapitalbindning och riskexponering om dessa inte ger avkastning.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 12,3% visar på efterfrågan och en god marknadsposition som kan utnyttjas för framtida vinster.
  • Den betydande förstärkningen av det egna kapitalet med 226 510 SEK ger bättre finansiell styrka och möjliggör framtida investeringar eller att ta sig an större order.

Trendanalys

Trendanalysen visar en tydlig divergens: stark förbättring inom omsättning (+12,3%), eget kapital (+68,0%) och tillgångar (+23,1%), men en markant försämring inom resultat (-35,6%). Detta skapar en bild av ett företag i expansiv fas som investerar för framtiden, men som samtidigt behöver adressera sin lönsamhetsutmaning för att säkerställa långsiktig hållbarhet.