327 000 SEK
Omsättning
● 0%
314 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31 500%
46,1%
Soliditet
Mycket God
96,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 102 912 SEK
Skulder:-594 377 SEK
Substansvärde:508 535 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med mycket stark lönsamhet men samtidigt oroande försämring av eget kapital. Den extremt höga vinstmarginalen på 96,1% tyder på att verksamheten är mycket kostnadseffektiv, men den kraftiga minskningen av eget kapital med 39,2% indikerar att företaget troligen har gjort stora utdelningar eller andra kapitalförflyttningar. Tillgångstillväxten på 28,7% är positiv men finansieras inte av kvarhållet resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar aktier samt utför affärsutvecklingstjänster och konsulttjänster. Denna typ av verksamhet förklarar den låga omsättningen i förhållande till resultatet, då intäkter ofta kommer från värdeökning av innehav snarare än traditionell omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -1 000 SEK till 314 000 SEK, en förbättring med 31500,0% som visar att verksamheten blivit lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 46,1% är acceptabel men har sjunkit från tidigare nivå, vilket indikerar ökad belåning eller minskat eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 837 145 SEK till 508 535 SEK, en minskning med 328 610 SEK trots ett positivt resultat, vilket tyder på stora uttag eller utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 326 693 SEK från tidigare 0 SEK, vilket indikerar att företaget etablerat en verksamhet under året efter tidigare inaktivitet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 328 610 SEK trots positivt resultat riskerar att underminera företagets finansiella stabilitet
  • Soliditeten har sannolikt försämrats avsevärt från tidigare högre nivåer
  • Företagets omsättning på 326 693 SEK är relativt låg för ett bolag med tillgångar över 1 miljon SEK

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 96,1% visar på exceptionell lönsamhet i den verksamhet som genererar intäkter
  • Tillgångstillväxt på 28,7% till 1 102 912 SEK indikerar att företaget fortsätter att investera och växa
  • Positivt resultat på 314 000 SEK efter tidigare förlust visar att verksamheten har blivit lönsam

Trendanalys

Företaget visar en dramatisk förändring under perioden, från en inaktiv till en aktiv verksamhet. De tre första åren hade företaget ingen omsättning och ett stabilt men negativt resultat på -1 000 SEK, vilket successivt eroderade det egna kapitalet. 2024 sker en total omsvängning med en omsättning på 327 000 SEK och ett mycket högt resultat på 314 000 SEK, vilket indikerar en lönande verksamhetsstart. Den kraftiga ökningen av tillgångar samtidigt som det egna kapitalet minskat radikalt tyder på en betydande skuldsättning för att finansiera tillväxten, vilket förklarar den fallande soliditeten från över 97% till 46.1%. Trenderna pekar på ett företag som gått från ideell till kommersiell verksamhet med hög lönsamhet men också högre finansiell risk på grund av den ökade belåningen. Framtiden kommer att bero på företagets förmåga att bibehålla den höga vinstmarginalen och hantera den nya skuldsättningen.