29 549 000 SEK
Omsättning
▲ 0%
848 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,7%
65%
Soliditet
Mycket God
2,8%
Vinstmarginal
Låg
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:15 068 808 SEK
Skulder:-4 831 263 SEK
Substansvärde:8 391 472 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med stabil omsättning men kraftigt försämrad lönsamhet. Den höga soliditeten indikerar ett finansiellt stabilt bolag med god kreditvärdighet, men den dramatiska resultatnedgången på 58.7% är oroande och tyder på ökade kostnader eller försämrade marginaler. Tillgångsminskningen kombinerat med ökad soliditet visar på en effektivisering av balansräkningen, möjligen genom nedskrivningar eller försäljning av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver internetförsäljning av tillbehör till lastbilar och transportbilar samt försäljning via återförsäljare. Denna verksamhetsmodell kräver vanligtvis lagerhållning och effektiv logistik, vilket påverkar både tillgångar och rörelsekapitalbehov.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 054 000 SEK till 848 000 SEK, en minskning på 58.7% som indikerar betydande lönsamhetsproblem trots nästan oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 030 517 SEK till 8 391 472 SEK, en tillväxt på 19.4% som främst drivs av årets resultat och eventuella inskjutna medel.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 29 749 736 SEK till 30 109 244 SEK, en tillväxt på endast 0.0% som visar på marknadsmognad eller stagnation i försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 58.7% från 2 054 000 SEK till 848 000 SEK trots oförändrad omsättning
  • Minskande tillgångar på 7.4% från 16 270 160 SEK till 15 068 808 SEK kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Mycket låg vinstmarginal på 2.8% som begränsar investeringsmöjligheter och utvecklingspotential

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 65.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Stabil omsättning på över 30 miljoner SEK visar på etablerad marknadsposition
  • Ökning av eget kapital med 19.4% till 8 391 472 SEK stärker balansräkningen