1 286 376 SEK
Omsättning
▲ 24,3%
358 615 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52,5%
59,6%
Soliditet
Mycket God
27,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
290 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 187 966 SEK
Skulder:-479 597 SEK
Substansvärde:708 369 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,9% indikerar fortfarande god lönsamhet, men resultatet har mer än halverats jämfört med föregående år. Soliditeten på 59,6% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Företaget verkar vara etablerat med god kassaflöde men möter utmaningar med att bibehålla lönsamheten trots ökad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom medicinsk konsultation och kirurgi, vilket tyder på specialistkompetens inom hälso- och sjukvård. Denna typ av verksamhet har vanligtvis höga kvalifikationskrav och specialistkompetens, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen trots resultatfallet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 754 983 SEK till 358 615 SEK, en minskning med 52,5% som indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna trots den starka omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 59,6% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 650 158 SEK till 708 369 SEK, en tillväxt på 8,9% som främst drivs av årets resultat men i lägre grad än vad som kunde förväntas givet resultatnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 034 884 SEK till 1 286 376 SEK, en stark tillväxt på 24,3% som visar att företaget lyckats öka sin verksamhetsvolym avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande lönsamhet trots ökad omsättning indikerar potentiella kostnadsutmaningar eller prispress
  • Resultatet halverades från 754 983 SEK till 358 615 SEK vilket kan påverka företagets framtida investeringsmöjligheter
  • Oklarhet kunder orsakerna till den stora skillnaden mellan omsättningstillväxt och resultatutveckling

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 59,6% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Stark omsättningstillväxt på 24,3% visar att företaget har god marknadsposition och efterfrågan
  • Mycket hög vinstmarginal på 27,9% trots resultatfallet indikerar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam