1 467 998 SEK
Omsättning
▼ 42%
226 001 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,8%
29%
Soliditet
God
15,4%
Vinstmarginal
Hög
340 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 362 154 SEK
Skulder:-967 664 SEK
Substansvärde:394 490 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en allvarlig försämring i sin ekonomiska prestation med kraftiga nedgångar i omsättning, resultat och eget kapital. Trots en hög vinstmarginal på 15,4% är den absoluta vinsten låg, och den negativa tillväxten i flera nyckeltal indikerar en svår period. Den positiva tillgångstillväxten på 18,7% kan tyda på investeringar, men dessa har inte genererat ökad omsättning eller resultat. Företaget verkar befinna sig i en kris- eller omstruktureringsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget säljer produkter och tjänster till mindre och medelstora svenska företag i södra Sverige med säte i Landskrona. Denna verksamhetsmodell är typiskt känslig för konjunktursvängningar och konkurrens i den regionala marknaden, vilket kan förklara delar av den kraftiga omsättningsnedgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 1 067 667 SEK till 226 001 SEK, en minskning på 841 666 SEK eller 78,8%. Den extrema nedgången visar att kostnaderna inte har anpassats i takt med den sjunkande omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 29,0% anses normalt sett vara acceptabel men lägre än önskvärt. Den har sannolikt försämrats avsevärt från föregående år på grund av det minskade eget kapitalet.

Eget kapital: Eget kapital halverades nästan från 768 088 SEK till 394 490 SEK, en minskning på 373 598 SEK. Denna försämring är direkt kopplad till det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 2 529 505 SEK till 1 467 998 SEK, en minskning på 1 061 507 SEK eller 42,0%. Detta indikerar en betydande förlust av kunder eller order.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på över 1 miljon SEK på ett år hotar företagets existens på sikt.
  • Ett kraftigt urholkat eget kapital på 394 490 SEK minskar bufferten mot framtida förluster och kan begränsa möjligheten till lån.
  • Den extremt negativa resultattillväxten på -78,8% visar att lönsamheten är under all kritik trots en hög marginalprocent.

Möjligheter

  • En vinstmarginal på 15,4% är fortfarande hög och visar att företaget kan vara lönsamt om omsättningen kan återhämta sig.
  • Tillgångarna ökade med 18,7% till 1 362 154 SEK, vilket kan indikera produktiva investeringar i maskiner eller lager som kan bära framtida tillväxt.
  • Företaget är etablerat sedan 2020 och har därmed överlevt startfasen, vilket ger en grund att bygga uppifrån.