16 390 864 SEK
Omsättning
▲ 2,4%
582 286 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 141,1%
17%
Soliditet
Stabil
3,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 915 563 SEK
Skulder:-6 559 318 SEK
Substansvärde:1 356 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig och positiv vändning i lönsamhet från ett stort förlustår till en vinst, samt en betydande förstärkning av det egna kapitalet. Den stabila omsättningen tyder på att kundunderlaget är intakt, medan den minskande tillgångsbasen kan indikera en effektivisering eller avveckling av icke-lönsamma tillgångar. Soliditeten är låg, vilket är en riskfaktor, men den starka ökningen av eget kapital är en positiv trend som förbättrar den finansiella stabiliteten på sikt. Övergripande befinner sig företaget i en återhämtningsfas med fokus på lönsamhet och kapitaluppbyggnad.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vägtransporter med säte i Storuman och är registrerat sedan 2002, vilket gör det till ett etablerat aktör i branschen. Branschen är kapitalintensiv med höga rörliga kostnader (bränsle, fordonsunderhåll) och konjunkturkänslig. Den stabila omsättningen på cirka 16,6 miljoner SEK är typiskt för ett mindre transportföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 417 899 SEK till en vinst på 582 286 SEK, en ökning på 2 000 185 SEK. Denna vändning till lönsamhet är den mest betydelsefulla förändringen och indikerar framgångsrika åtgärder för kostnadskontroll eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 17.0% är låg och ligger under branschrekommendationer (ofta 25-30%+). Detta innebär att en stor del av tillgångarna finansieras av skulder, vilket ökar finansiell risk vid räntehöjningar eller försämrad lönsamhet. Den positiva trenden i eget kapital kommer dock att förbättra soliditeten om den fortsätter.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 75.2% från 773 959 SEK till 1 356 245 SEK, en ökning på 582 286 SEK. Denna ökning beror helt på årets vinst, vilket är en stark indikator på att vinsten har behållits i företaget för att stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen är mycket stabil och ökade marginellt från 16 606 274 SEK till 16 648 485 SEK, en ökning med endast 42 211 SEK eller +2.4%. Detta tyder på ett stabilt kundunderlag utan större tillväxt i volym eller priser.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 17.0% gör företaget sårbart för ränteförändringar och oförutsedda förluster.
  • Vinstmarginalen på 3.5% klassificeras som låg, vilket ger litet utrymme för priskonkurrens eller kostnadsökningar.
  • Tillgångarna minskade med 0.6% till 7 915 563 SEK, vilket kan tyda på åldrande eller minskad kapacitet i fordonsflottan om det inte är en medveten effektivisering.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen från -1 417 899 SEK till +582 286 SEK visar att ledningen har kapacitet att vända negativa trender.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 75.2% förbättrar företagets finansiella grund och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar eller lån.
  • Den stabila omsättningen på över 16,6 miljoner SEK ger en pålitlig intäktsbas att bygga vidare på.