316 000 SEK
Omsättning
▲ 27,9%
113 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 405,4%
51%
Soliditet
Mycket God
36,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:306 515 SEK
Skulder:-151 497 SEK
Substansvärde:155 018 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har hänt under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till vinst. Den höga vinstmarginalen på 36,1% kombinerat med en soliditetsnivå på 51,0% indikerar ett företag som nu arbetar mycket lönsamt och med god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning, resultat och eget kapital pekar på ett företag i en accelererande positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en bred verksamhet inom sakral och profan sång och musik, scenisk verksamhet, marknadsföring samt försäljning av skönhets- och wellnessprodukter. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell verkar ha hittat en lönsam kombination, vilket speglas i den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -37 000 SEK till en vinst på 113 000 SEK, en förbättring på 405,4%. Denna vändning till lönsamhet är den mest anmärkningsvärda förändringen.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket god och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett lågt belåningsgrad och god finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital mer än tredubblades från 51 549 SEK till 155 018 SEK, en tillväxt på 200,7%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets starka vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 226 219 SEK till 313 129 SEK, en positiv tillväxt på 27,9%. Detta visar en tydlig ökning av försäljningsvolymen eller priser.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 313 129 SEK är fortfarande relativt blygsam, vilket gör det känsligt för plötsliga förändringar i efterfrågan eller förlust av ett större kunduppdrag.
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket riskerar att skapa orimliga förväntningar på framtida resultat.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 36,1% ger utrymme för framtida investeringar i verksamheten eller att konkurrera ut andra aktörer på prisfronten.
  • Den starka kapitaltillväxten ger ett finansiellt skydd och möjliggör att företaget kan ta sig an större projekt eller expandera verksamheten utan att behöva extern finansiering.
  • Den bevisade förmågan att snabbt vända en förlust till en hög vinst visar på ett effektivt och anpassningsbart företag med god operativ styrning.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättningstillväxt (+27,9%), resultattillväxt (+405,4%), eget kapital tillväxt (+200,7%) och tillgångstillväxt (+27,9%). Detta indikerar en entydigt positiv utveckling på alla fronter.