1 566 952 SEK
Omsättning
▲ 16,6%
755 296 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24%
67,2%
Soliditet
Mycket God
48,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:2 180 740 SEK
Skulder:-627 020 SEK
Substansvärde:1 125 720 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 48,2% kombinerat med en soliditet på 67,2% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i både omsättning och resultat, tillsammans med en betydande ökning av eget kapital, pekar på ett företag som effektivt omsätter intäkter till vinst och bygger ett starkt kapitalunderlag för framtida expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom lantbruk, entreprenad inom bygg och mark samt därmed förenlig verksamhet. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna typ av verksamhet och kan tyda på specialiserade tjänster, effektiv kostnadskontroll eller unika konkurrensfördelar inom sina verksamhetsområden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 608 919 SEK till 755 296 SEK, en ökning med 24,0% som demonstrerar effektiv vinstgenerering och potentiell förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 67,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 666 222 SEK till 1 125 720 SEK, en tillväxt på 69,0% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella stabilitet avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 344 342 SEK till 1 566 952 SEK, en tillväxt på 16,6% som visar en stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar för att upprätthålla tempot
  • Beroende av den svenska bygg- och lantbrukssektorn gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i dessa branscher
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till sig ökad konkurrens som kan pressa marginalerna framöver

Möjligheter

  • Den exceptionella soliditeten på 67,2% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan att äventyra finansiell stabilitet
  • Den höga vinstmarginalen på 48,2% ger goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt och utdelning till ägarna
  • Den starka tillgångstillväxten på 26,9% visar på god kapacitet att ta sig an större uppdrag och utöka verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+16,6%), resultattillväxt (+24,0%), eget kapital tillväxt (+69,0%) och tillgångstillväxt (+26,9%). Den samlade bilden är ett företag i stark, balanserad tillväxt med förbättrad lönsamhet och styrka.