1 386 708 SEK
Omsättning
▲ 16,6%
62 044 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 206,1%
58,5%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:561 740 SEK
Skulder:-215 705 SEK
Substansvärde:261 035 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka försäljnings- och resultatförbättringar men samtidigt oroande försämring av balansräkningen. Omsättningen ökade med 16,6% till 1 386 708 SEK och resultatet mer än fördubblades till 62 044 SEK, vilket indikerar god operativ effektivitet. Däremot minskade det egna kapitalet kraftigt med 36,5% trots ett positivt resultat, vilket tyder på att företaget har gjort stora utdelningar eller liknande transaktioner. Soliditeten på 58,5% är fortfarande god men har sannolikt försämrats från föregående år. Företaget verkar vara lönsamt och växer men med en kapitalstruktur som förändras negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet, vilket är en typ av hantverksbaserad tjänsteverksamhet med relativt låga inträdesbarriärer och konjunkturkänslighet. Typiskt för sådana företag är personliga insatser, projektbaserad verksamhet och varierande lönsamhet beroende på effektivitet och konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 20 270 SEK till 62 044 SEK, en ökning med 41 774 SEK eller 206,1%. Denna dramatiska förbättring indikerar starkt förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 58,5% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst säkerhetsmarginal men har sannolikt försämrats från föregående år på grund av kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 410 984 SEK till 261 035 SEK, en minskning med 149 949 SEK trots ett positivt resultat på 62 044 SEK. Denna motstridiga utveckling tyder starkt på att ägarna har tagit ut stora belopp från företaget, troligen via utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 189 414 SEK till 1 386 708 SEK, en tillväxt på 197 294 SEK eller 16,6%. Detta visar på god försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 149 949 SEK trots positivt resultat, vilket begränsar företagets finansiella styrka och investeringsmöjligheter
  • Minskande tillgångar från 566 886 SEK till 561 740 SEK kan indikera nedskärningar i verksamheten eller avveckling av tillgångar
  • Brist på viktiga händelser kan indikera begränsad strategisk utveckling eller investeringsaktivitet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16,6% visar på framgångsrik marknadsutveckling och konkurrenskraft
  • Exceptionell resultatförbättring med 206,1% ökning indikerar stark operativ effektivitet och kostnadskontroll
  • God soliditet på 58,5% ger fortfarande en stabil finansiell bas trots kapitalminskningen

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i rörelseresultatet med dramatisk resultatförbättring och god omsättningstillväxt, men negativa trender i balansräkningen med minskande eget kapital och tillgångar. Denna kombination skapar en komplex bild där operativ framgång kontrasteras mot finansiell avveckling.