5 220 000 SEK
Omsättning
▼ 6,8%
16 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 117,4%
79%
Soliditet
Mycket God
0,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 438 342 SEK
Skulder:-502 537 SEK
Substansvärde:1 935 805 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning har bolaget lyckats vända ett förlustresultat till en blygsam vinst, vilket indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll. Den höga soliditeten ger ett stabilt finansiellt fundament, men den minskande omsättningen och tillgångarna pekar på utmaningar i verksamhetsutvecklingen. Företaget verkar vara i en fas av omstrukturering eller anpassning till förändrade marknadsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fritids- och nöjesverksamhet med fokus på paintball, både via egen anläggning och utrustningsuthyrning för spel på kundens mark. Denna typ av verksamhet är säsongsbetonad och känslig för förändringar i konsumenternas fritidsbudgetar och väderförhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -92 000 SEK till en vinst på 16 000 SEK, en positiv förändring på 108 000 SEK. Denna vändning till vinst trots lägre omsättning tyder på effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 79.0% är mycket hög och visar att företaget har ett starkt kapitalunderlag och låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 922 960 SEK till 1 935 805 SEK, en tillväxt på 12 845 SEK. Denna ökning kommer helt från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 617 597 SEK till 5 234 922 SEK, en nedgång på 382 675 SEK eller -6.8%. Detta indikerar utmaningar i att behålla eller öka försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 382 675 SEK visar på utmaningar i att växa eller ens behålla kundunderlaget
  • Mycket låg vinstmarginal på 0.3% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller försäljningsnedgångar
  • Minskande tillgångar från 2 576 377 SEK till 2 438 342 SEK kan indikera nedskärningar eller föråldrad utrustning

Möjligheter

  • Resultatförbättring från förlust till vinst med 108 000 SEK visar på potential för förbättrad lönsamhet
  • Mycket hög soliditet på 79.0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Företagets verksamhetsmodell med både egen anläggning och utrustningsuthyrning ger diversifierade intäktskällor