2 539 574 SEK
Omsättning
▲ 32%
423 379 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,8%
64%
Soliditet
Mycket God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:14 709 946 SEK
Skulder:-5 033 866 SEK
Substansvärde:8 386 080 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet och minskande balansomslutning. Den höga soliditeten ger viss stabilitet, men den dramatiska resultatnedgången på -84.8% och minskande eget kapital indikerar allvarliga utmaningar. Företaget verkar vara i en omställningsfas där ökad omsättning inte leder till förbättrad lönsamhet, vilket kan tyda på ökade kostnader, investeringar eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget är etablerat sedan 2008 och bedriver specialistverksamhet inom öppenvård på sjukhus. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med höga kompetenskrav, vilket kan förklara både den höga omsättningstillväxten och de potentiella kostnadsutmaningarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 777 412 SEK till 423 379 SEK, en minskning på 84.8% som tyder på betydande kostnadsökningar eller extraordinära utgifter som inte följt omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 64.0% är mycket hög och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god finansiell motståndskraft trots resultatnedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 9 130 539 SEK till 8 386 080 SEK, en nedgång på 8.2% som direkt kopplas till det sämre årets resultat och eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 923 898 SEK till 2 658 089 SEK, en stark tillväxt på 32.0% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 2 354 033 SEK från föregående år på trots ökad omsättning
  • Minskande balansomslutning från 20 357 972 SEK till 14 709 946 SEK indikerar potentiell avveckling av tillgångar eller nedskalning
  • Eget kapital minskar trots hög soliditet, vilket på sikt kan underminera den finansiella stabiliteten

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 32.0% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Mycket hög soliditet på 64.0% ger god kapacitet att hantera kortsiktiga utmaningar
  • Befintlig verksamhet sedan 2008 visar på etablerad position och erfarenhet inom specialistöppenvård