118 351 SEK
Omsättning
▲ 23,2%
99 925 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,5%
22%
Soliditet
God
84,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:944 260 SEK
Skulder:-725 373 SEK
Substansvärde:173 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under verksamhetsåret har markarbeten på fastigheten Grönskult 2:194 färdigställts. Bolaget äger andel i denna fastighet. Upprätande av byggnad pågår där bolaget äger andel i Bostadsrättsföreningen Grönskult 2:194.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Markarbeten på fastigheten Grönskult 2:194 har färdigställts där bolaget äger andel
  • Upprättande av byggnad pågår i Bostadsrättsföreningen Grönskult 2:194 där bolaget äger andel

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 84,4% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med låga kostnader i förhållande till intäkterna. Den dramatiska tillgångstillväxten på 469,2% pekar på en större förändring i företagets struktur, sannolikt kopplad till fastighetsinvesteringar. Trots den låga omsättningsnivån genererar företaget hög lönsamhet och har stärkt sitt eget kapital avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rådgivning i kommunikations- och eventfrågor samt produktion, handel och kurser inom slöjdverksamhet, trä- och metallarbeten. Den breda verksamhetsprofilen med både tjänster och fysisk produktion förklarar den höga vinstmarginalen, särskilt inom rådgivningstjänster som typiskt har låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 82 255 SEK till 99 925 SEK, en ökning på 21,5%. Den extremt höga vinstmarginalen indikerar att företaget har mycket låga kostnader i förhållande till intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 22,0% är relativt låg och indikerar att företaget har betydande skulder i förhållande till tillgångarna. Detta är en effekt av den stora tillgångstillväxten under året.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 114 475 SEK till 173 887 SEK, en tillväxt på 51,9%. Denna förbättring beror främst på det starka resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 96 039 SEK till 118 351 SEK, en tillväxt på 23,2%. Detta visar en positiv utveckling men omsättningen förblir relativt blygsam för ett företag som varit verksamt sedan 2012.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 22,0% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar
  • Betydande skuldtagning synlig i den enorma tillgångstillväxten på 469,2%
  • Relativt blygsam omsättning på 118 351 SEK trots många verksamhetsår

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 84,4% ger stark kassaflödesgenerering
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 51,9% stärker företagets finansiella bas
  • Fastighetsinvesteringar kan ge långsiktiga värdeökningar och diversifiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar: omsättning +23,2%, resultat +21,5%, eget kapital +51,9%, tillgångar +469,2%. Den extremt höga vinstmarginalen kombinerat med fastighetsinvesteringar pekar på en strategisk ompositionering av verksamheten.