805 000 SEK
Omsättning
▲ 0,4%
650 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,7%
45,4%
Soliditet
Mycket God
80,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 800 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 692 000 SEK
Skulder:-278 767 SEK
Substansvärde:768 155 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetssiffror men oroande resultatutveckling. Den extremt höga vinstmarginalen på 80.8% indikerar en mycket effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader i förhållande till intäkterna. Soliditeten på 45.4% är god och har förbättrats kraftigt från föregående år. Den mest anmärkningsvärda negativa trenden är den kraftiga resultatminskningen på 11.7% trots nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller särskilda uttag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver käkkirurgisk konsultverksamhet och riktar sig till privatpraktiserande tandläkare som uppdragsgivare. Denna verksamhetsmodell förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen eftersom det är en specialisttjänst med låga rörliga kostnader och hög efterfrågan. Företaget är etablerat sedan 2017 och har hunnit bygga upp en stabil kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 736 000 SEK till 650 000 SEK (-86 000 SEK), en nedgång på 11.7% trots nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller ägaruttag.

Soliditet: Soliditeten på 45.4% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 564 956 SEK till 768 155 SEK (+203 199 SEK), en tillväxt på 36.0%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots minskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen är relativt stabil med en liten ökning från 802 437 SEK till 804 672 SEK (+0.4%), vilket indikerar en mogen kundbas men begränsad tillväxt i intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 11.7% trots stabil omsättning väcker frågor om kostnadsutveckling eller ägaruttag
  • Bristande omsättningstillväxt (+0.4%) kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrenstryck
  • Stor ökning av tillgångar (+21.4%) utan motsvarande intäktsökning kan tyda på investeringar som ännu inte ger avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 80.8% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell med stor potential vid ökad omsättning
  • Kraftig ökning av eget kapital med 203 199 SEK ger finansiell styrka för framtida investeringar eller expansion
  • Stark soliditet på 45.4% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida finansiering vid behov

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom kapitalstyrka och tillgångstillväxt men negativa trender inom lönsamhetsutveckling. Den mest anmärkningsvärda motsättningen är den starka balansräkningsutvecklingen (eget kapital +36.0%, tillgångar +21.4%) kontra den negativa resultatutvecklingen (-11.7%). Den stabila men låga omsättningstillväxten på +0.4% indikerar en mogen verksamhet som kanske behöver hitta nya tillväxtvägar.