713 000 SEK
Omsättning
● 0%
606 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 027 018,6%
66%
Soliditet
Mycket God
84,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
460 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-06

Substansvärdering

Tillgångar:836 126 SEK
Skulder:-287 022 SEK
Substansvärde:549 104 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell transformation från ett nästan vilande tillstånd till en mycket lönsam verksamhet under 2023. Den dramatiska förbättringen i samtliga nyckeltal indikerar en genomgripande förändring i verksamheten, troligen genom en större affärsutveckling eller ett genombrott på marknaden. Den extremt höga vinstmarginalen på 84,9% och soliditeten på 66,0% pekar på en mycket kostnadseffektiv verksamhetsmodell med stark kapitalbas, vilket är anmärkningsvärt för ett företag i denna bransch.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom medicinsk yoga, medicinskt mottagningsarbete och utbildning inom det medicinska området. Denna typ av verksamhet kombinerar hälsotjänster med specialistkompetens, vilket typiskt sett kan medföra höga marginaler vid rätt skalning och kundbas. Branschen är växande med ökande efterfrågan på kompletterande hälso- och välmåendetjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 59 SEK till 606 000 SEK, en ökning med över en miljon procent som visar en exceptionell lönsamhetsutveckling och effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 45 975 SEK till 549 104 SEK, en tillväxt på 1 094,3%, vilket främst drivs av det starka resultatet och ger företaget en solid finansieringsbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 0 SEK till 713 100 SEK under 2023, vilket indikerar att företaget har startat en aktiv försäljningsverksamhet efter en period med minimal eller ingen omsättning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Omsättningen på 713 100 SEK är fortfarande relativt blygsam för ett etablerat företag
  • Beroende av en potentiellt begränsad kundbas eller få större projekt som driver resultatet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 606 000 SEK i vinst ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Mycket stark soliditet på 66,0% ger flexibilitet för expansion och investeringar
  • Tillgångstillväxt på 1 552,7% visar att företaget bygger kapacitet för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: resultattillväxt (+1 027 018,6%), eget kapital tillväxt (+1 094,3%) och tillgångstillväxt (+1 552,7%). Denna exceptionella utveckling från ett nästan vilande tillstånd till hög lönsamhet indikerar en genomgripande positiv förändring i företagets verksamhet under 2023.