197 153 SEK
Omsättning
▼ 43,7%
147 069 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,4%
93,4%
Soliditet
Mycket God
74,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:520 609 SEK
Skulder:-34 309 SEK
Substansvärde:486 300 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med mycket stark lönsamhet men kraftig omsättningsnedgång. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 74,6% och soliditeten på 93,4% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Samtidigt visar en omsättningsminskning på 43,6% att verksamheten krymper avsevärt. Detta kan tyda på en strategisk omställning där företaget fokuserat på mer lönsamma men färre uppdrag, eller att det drabbats av förlust av större kunder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver artistverksamhet, komposition, import av musikinstrument, musikundervisning, kursverksamhet och föredrag inom musikbranschen. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett nischat företag som kombinerar kreativ produktion med handel och utbildning, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen om huvuddelen av intäkterna kommer från egna artistframträdanden eller kompositioner med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 180 111 SEK till 147 069 SEK, en nedgång på 33 042 SEK eller 18,4%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades företaget behålla ett mycket högt resultat, vilket visar på exceptionell kostnadskontroll och att verksamheten har låga rörliga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 93,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem, men kan också indikera en försiktig eller inaktiv investeringsstrategi.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 469 984 SEK till 486 300 SEK, en tillväxt på 16 316 SEK eller 3,5%. Denna ökning beror helt på att årets resultat på 147 069 SEK tillförts det egna kapitalet, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinst till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 349 876 SEK till 197 153 SEK, en minskning på 152 723 SEK eller 43,6%. Denna dramatiska nedgång är oroande och indikerar antingen förlust av kunder, avslutade större projekt eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 43,6% riskerar att fortsätta och hotar företagets långsiktiga överlevnad trots god lönsamhet
  • Beroendet av ett fåtal större kunder eller projekt kan förklara den dramatiska omsättningsminskningen
  • Mycket hög soliditet kan indikera för låg investeringsnivå för framtida tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 74,6% visar på en mycket effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader
  • Stark balansräkning med 486 300 SEK i eget kapital och minimal skuldsättning ger goda möjligheter till investeringar eller expansion
  • Den breda verksamhetsprofilen (artist, komposition, handel, undervisning) ger diversifiering och flera intäktskällor

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelse (omsättning -43,6%, resultat -18,4%) men positiva trender i balansräkning (eget kapital +3,5%, tillgångar +1,7%). Denna kombination av rörelsenedgång och balansförbättring är ovanlig och tyder på en strukturomvandling där företaget fokuserar på kvalitet framför kvantitet, eller att det genomgår en avveckling av mindre lönsamma verksamhetsdelar.