1 241 687 SEK
Omsättning
▲ 34,9%
60 473 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 189,3%
46,8%
Soliditet
Mycket God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
60 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:316 801 SEK
Skulder:-168 606 SEK
Substansvärde:148 195 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och en tydlig vändning från förlust till vinst. Den betydande omsättningsökningen på 34,9% kombinerat med en resultatförbättring på 189,3% indikerar en effektivare verksamhet. Trots minskande tillgångar har eget kapital ökat markant, vilket pekar på en sund finansiell utveckling. Företaget verkar ha passerat en stabiliseringsfas och är på väg mot en mer lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT-branchen med säte i Stockholm. Som konsultföretag är det typiskt att ha personalkostnader som huvudkostnad och att omsättningen direkt kopplas till antalet konsulttimmar. Den starka omsättningstillväxten tyder på ökad efterfrågan på IT-konsulttjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -67 717 SEK till en vinst på 60 473 SEK, en positiv förändring på 128 190 SEK. Denna vändning till lönsamhet indikerar bättre kostnadskontroll eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 46,8% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 87 722 SEK till 148 195 SEK, en tillväxt på 60 473 SEK eller 68,9%. Denna ökning kommer helt från årets vinst, vilket visar att företaget bygger kapital genom sin verksamhet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 920 722 SEK till 1 241 687 SEK, en tillväxt på 320 965 SEK eller 34,9%. Detta visar en betydande ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 11,2% från 356 908 SEK till 316 801 SEK, vilket kan indikera nedskärningar i investeringar eller likvida medel
  • Vinstmarginalen på 4,9% klassificeras som låg, vilket gör företaget sårbart för kostnadsökningar
  • Som IT-konsultföretag är verksamheten sårbar för konjunktursvängningar i tech-sektorn

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 34,9% visar att företaget tar marknadsandelar
  • Ökning av eget kapital med 68,9% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida tillväxt
  • Vändningen från förlust till vinst på 128 190 SEK visar på förbättrad operativ effektivitet