2 322 057 SEK
Omsättning
▼ 9,5%
1 047 715 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26%
57,2%
Soliditet
Mycket God
45,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
310 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-19

Substansvärdering

Tillgångar:10 968 568 SEK
Skulder:-4 465 728 SEK
Substansvärde:5 409 340 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande negativa tillväxttrender. Den mycket höga vinstmarginalen på 45.1% och soliditeten på 57.2% indikerar ett välskött företag med god finansiell styrka. Dock visar en minskning i både omsättning (-9.5%) och resultat (-26.0%) på utmaningar i försäljningsutvecklingen. Den betydande tillgångstillväxten på 34.3% tyder på investeringar som ännu inte gett avkastning i form av ökad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsulttjänster inom organisationsledning, IT, cybersäkerhet och fysisk aktivitet, samt tillverkning och utgivning av programvaror, försäljning av licenser och värdepappershandel. Den breda verksamhetsprofilen med både tjänster och produktförsäljning förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för kunskapsintensiva verksamheter med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 416 002 SEK till 1 047 715 SEK, en minskning med 368 287 SEK (-26.0%). Resultatminskningen var proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsområden.

Soliditet: Soliditeten på 57.2% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 038 550 SEK till 5 409 340 SEK, en tillväxt på 370 790 SEK (+7.4%). Ökningen beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 696 362 SEK till 2 322 057 SEK, en nedgång med 374 305 SEK (-9.5%). Detta indikerar utmaningar i försäljningsutvecklingen trots företagets många verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 374 305 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Resultatet sjönk med 368 287 SEK vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan tyda på marginalsammandragning
  • Betydande tillgångstillväxt på 2 799 740 SEK utan motsvarande omsättningsökning kan indikera ineffektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 45.1% visar på effektiv kostnadskontroll och stark prissättningsförmåga
  • Stark soliditet på 57.2% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 34.3% till 10 968 568 SEK kan ge grund för framtida omsättningstillväxt när investeringarna mognar

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhetsutveckling (-26.0% i resultat) och omsättning (-9.5%) men positiva trender i balansräkningen med ökad soliditet och tillgångstillväxt. Den motsägelsefulla bilden tyder på ett företag i omställning där investeringar i tillgångar ännu inte gett avkastning i resultaträkningen.