2 995 000 SEK
Omsättning
▲ 2%
603 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,1%
81%
Soliditet
Mycket God
20,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-11

Substansvärdering

Tillgångar:1 491 374 SEK
Skulder:-274 420 SEK
Substansvärde:1 153 049 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med stark soliditet och mycket hög vinstmarginal. Trots en marginell omsättningsökning på 2% har resultatet minskat med 6,1%, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar. Den betydande tillväxten i eget kapital (+32,9%) och tillgångar (+24,4%) tyder på att företaget har gjort avsättningar eller investeringar som kan ge framtida avkastning. Företaget är etablerat sedan 2010 och verkar ha en sund ekonomisk struktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver service och reparation av motorfordon med säte i Bollebygd kommun, Västra Götalands län. Denna typ av verksamhet är typiskt stabil med återkommande kunder och regelbundna intäkter från fordonsunderhåll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 642 000 SEK till 603 000 SEK, en nedgång på 39 000 SEK (-6,1%). Detta kan bero på ökade kostnader eller investeringar som inte omedelbart ger avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 81,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 867 650 SEK till 1 153 049 SEK, en tillväxt på 285 399 SEK (+32,9%). Denna ökning kan förklaras av att vinsten har placerats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 949 541 SEK till 2 997 988 SEK, en marginal ökning på 48 447 SEK (+2,0%). Detta visar en stabil kundbas men begränsad tillväxt i omsättning.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots ökad omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på marginalerna
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 2% kan tyda på utmaningar att expandera verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 81,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Stark tillväxt i eget kapital med 285 399 SEK ger finansiell styrka för framtida utvecklingsprojekt
  • Mycket hög vinstmarginal på 20,1% visar att verksamheten är lönsam trots resultatminskningen

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +2,0% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt: -6,1% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +32,9% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: +24,4% (FÖRBÄTTRING)