5 103 000 SEK
Omsättning
▼ 8,4%
153 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 81,8%
65%
Soliditet
Mycket God
3%
Vinstmarginal
Låg
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 875 605 SEK
Skulder:-656 807 SEK
Substansvärde:1 218 798 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten ger viss finansiell stabilitet, men den drastiska resultatförsämringen på -81.8% och minskande tillgångar indikerar operativa utmaningar. Företaget befinner sig i en fas av avmattning och behöver adressera lönsamhetsfrågor för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsulttjänster och utbildning inom strålningsskydd med säte i Nyköping. Som ett tjänsteföretag är det typiskt personalintensivt med rörliga kostnader som följer omsättningsnivån, vilket förklarar den direkta påverkan på resultatet vid omsättningsminskning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 840 000 SEK till 153 000 SEK, en minskning på 687 000 SEK eller -81.8%. Denna kraftiga försämring visar att kostnaderna inte anpassats i takt med omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget är lånebefriat till stor del, vilket ger god finansiell robusthet trots den operativa nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 1 220 454 SEK till 1 218 798 SEK, en nedgång på 1 656 SEK. Den lilla förändringen trots lågt resultat tyder på att företaget inte utdelat vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 573 292 SEK till 5 141 361 SEK, en nedgång på 431 931 SEK eller -8.4%. Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 687 000 SEK riskerar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Omsättningsminskning på 431 931 SEK visar på utmaningar i att behålla eller attrahera kunder
  • Minskande tillgångar från 2 309 552 SEK till 1 875 605 SEK kan indikera nedskärningar i verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 65.0% ger utrymme för investeringar eller omstrukturering utan extern finansiering
  • Företaget är etablerat sedan 2015 och har överlevt tidigare perioder, vilket visar på erfarenhet och uthållighet
  • Branschen inom strålningsskydd kan vara stabil med regulatoriska krav som driver efterfrågan på tjänster