11 228 826 SEK
Omsättning
▲ 4%
656 323 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,8%
60,8%
Soliditet
Mycket God
5,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 277 883 SEK
Skulder:-1 564 768 SEK
Substansvärde:2 176 115 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka resultatförbättringar trots en marginell minskning av totala tillgångar. Den betydande resultattillväxten på 43,8% indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Eget kapital har ökat kraftigt, vilket tillsammans med en mycket god soliditet på över 60% skapar en finansiellt stabil bas. Omsättningstillväxten är måttlig men stabil, vilket pekar på ett moget företag i en balanserad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2011 och verkar inom musikbranschen med försäljning av slaginstrument och tillbehör, främst på den skandinaviska marknaden. Denna typ av specialiserad detaljhandel kräver vanligtvis en balanserad lagerhantering och konkurrenskraftiga priser. Företagets säte i Haninge placerar det i Stockholmsregionen, vilket kan underlätta logistik och marknadstillgång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 456 523 SEK till 656 323 SEK, en ökning på 199 800 SEK eller 43,8%. Denna imponerande tillväxt tyder på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 60,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 746 531 SEK till 2 176 115 SEK, en tillväxt på 429 584 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 796 338 SEK till 11 228 826 SEK, en tillväxt på 4,0%. Detta visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling i en mogna marknad.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar från 4 320 386 SEK till 4 277 883 SEK kan indikera nedskalning eller minskade investeringar som kan påverka framtida tillväxt
  • Den måttliga omsättningstillväxten på 4,0% kan tyda på begränsad marknadsandel eller mättad efterfrågan
  • Koncentration på den skandinaviska marknaden skapar exponering mot regionala ekonomiska fluktuationer

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 43,8% visar potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Hög soliditet på 60,8% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Ökning av eget kapital med 429 584 SEK skapar bättre förutsättningar för långsiktig tillväxt
  • Stabil vinstmarginal på 5,8% indikerar hållbar verksamhet med god prissättning