17 201 020 SEK
Omsättning
▲ 29,2%
1 981 641 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,5%
68%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 298 554 SEK
Skulder:-1 377 696 SEK
Substansvärde:2 920 858 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och motstridig finansiell bild med exceptionellt god lönsamhet och kapitaltillväxt, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 11,5% och soliditeten på 68% är imponerande för ett företag inom sociala insatser. Omsättningen har ökat kraftigt med 29%, vilket indikerar en ökad efterfrågan på bolagets tjänster. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 116% visar på en mycket god kapitalbildning från lönsam verksamhet. Den stora minskningen i tillgångar med 36% är dock en varningssignal som kräver förklaring.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet med sociala insatser inriktade på placering av barn och ungdomar med brister i hemmiljön, psykosocial problematik, ensamkommande samt skyddsplaceringar. Detta är en verksamhet som ofta finansieras via offentliga upphandlingar och avtal med kommuner, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och stabila intäktsflöde. Bolaget har funnits sedan 2014 och är etablerat i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 644 312 SEK till 1 981 641 SEK, en ökning med 337 329 SEK eller 20,5%. Den lägre tillväxttakten jämfört med omsättningen kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på nya uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 68,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stark balansräkning med låg belåning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 1 351 310 SEK till 2 920 858 SEK, en ökning med 1 569 548 SEK eller 116,2%. Denna fördubblering av eget kapital beror främst på att årets vinst har lagts till i balansräkningen, vilket stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 342 332 SEK till 17 261 020 SEK, en ökning med 3 918 688 SEK eller 29,4%. Denna starka tillväxt beror på ökad orderingång enligt årsredovisningen, vilket indikerar framgångsrik försäljning och expansion.

Huvudrisker

  • Den stora minskningen av tillgångar med 36,1% från 6 732 090 SEK till 4 298 554 SEK är en varningssignal som kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar
  • Resultattillväxten på 20,5% ligger lägre än omsättningstillväxten på 29,2%, vilket kan indikera tryck på marginalerna
  • Företagets beroende av offentliga upphandlingar kan skapa osäkerhet vid förändringar i politiska prioriteringar eller budgetar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 68% ger företaget goda möjligheter till expansion och investeringar
  • Stark omsättningstillväxt på 29% visar på ökad efterfrågan för företagets tjänster
  • Hög vinstmarginal på 11,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och konkurrenskraftiga priser
  • Den dramatiska ökningen av eget kapital med 116% skapar en stabil bas för framtida tillväxt