8 925 505 SEK
Omsättning
▲ 8,5%
195 519 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,1%
36,4%
Soliditet
God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 686 702 SEK
Skulder:-1 011 977 SEK
Substansvärde:381 886 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande utveckling där ökad omsättning inte lyckas översättas till förbättrad lönsamhet. Trots en omsättningstillväxt på 8.5% har resultatet mer än halverats och eget kapital minskat kraftigt. Detta tyder på betydande lönsamhetsproblem och potentiella kostnadsökningar som äter upp vinstmarginalerna. Företaget befinner sig i en situation med växande omsättning men krympande lönsamhet och kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förskoleverksamhet med inriktning på idrott och rörelse, vilket är en personalintensiv verksamhet med typiskt höga personal- och lokalkostnader. Branschen kännetecknas ofta av stabila intäktsflöden men utmanande lönsamhet på grund av höga fasta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 400 041 SEK till 195 519 SEK, en minskning på 204 522 SEK eller 51.1%, vilket visar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 36.4% är acceptabel men i nedåtgående trend. Detta innebär att företaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur men att andelen eget kapital minskar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 531 557 SEK till 381 886 SEK, en nedgång på 149 671 SEK, vilket direkt speglar det sämre årets resultat och indikerar att företaget använt kapital för att finansiera verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 699 625 SEK till 9 508 942 SEK, en positiv tillväxt på 809 317 SEK eller 8.5%, vilket indikerar att företaget lyckas växa sin kundbas eller intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 204 522 SEK trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Eget kapital har minskat med 149 671 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsfrihet
  • Tillgångarna har minskat med 132 659 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Vinstmarginalen på endast 2.1% är mycket låg och gör företaget sårbart för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 809 317 SEK visar att företaget har efterfrågan och kan växa sin verksamhet
  • Fortsatt positivt resultat trots utmaningar visar att verksamheten är livskraftig
  • Soliditeten på 36.4% ger fortfarande en viss finansiell buffert för omställning

Trendanalys

Företaget visar en tydlig positiv utveckling i omsättning med stadig tillväxt över hela perioden. Däremot uppvisar resultatet efter finansnetto en oroande trend med en kraftig topp 2022 följd av successiv försämring, vilket också återspeglas i den sjunkande vinstmarginalen. Eget kapital och soliditet visar båda en liknande mönster med förbättring fram till 2023 men en markant nedgång 2024. Tillgångarna nådde en topp 2023 men minskade 2024. Sammantaget indikerar detta att företaget växer i omsättning men har svårt att bevara lönsamheten, och den senaste nedgången i eget kapital och soliditet kan tyda på ökad skuldsättning eller försämrad resultatgenerering. Om trenderna fortsätter kan företaget möta utmaningar med att upprätthålla lönsamhet samtidigt som det växer.