5 887 000 SEK
Omsättning
▼ 24,5%
140 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,8%
33%
Soliditet
God
2,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 339 074 SEK
Skulder:-895 280 SEK
Substansvärde:443 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en betydande omsättningsminskning på 24,5% men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den kraftiga omsättningsnedgången indikerar utmaningar i försäljningen, troligen på grund av konjunkturella faktorer eller konkurrenssituationen. Trots detta har bolaget lyckats öka resultatet genom förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll. Soliditeten på 33% är acceptabel men inte stark, vilket visar på ett företag i omställning där lönsamhetsförbättringar inte fullt ut kompenserar för omsättningsbortfallet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom resor och konferenser med fokus på Italien-marknaden och har sitt säte i Alingsås. Denna typ av verksamhet är typiskt känslig för konjunktursvängningar, resevanor och konkurrens från större aktörer. Det etablerade registreringsåret 2009 visar att detta inte är ett nytt företag utan ett etablerat bolag som verkar i en specifik nisch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 123 000 SEK till 140 000 SEK, en ökning på 17 000 SEK eller 13,8%. Detta är anmärkningsvärt då vinsten ökade trots kraftigt minskad omsättning, vilket tyder på förbättrad kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 33,0% är acceptabel för ett tjänsteföretag men inte stark. Det indikerar att 33% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot motgångar men samtidigt visar på utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 404 029 SEK till 443 794 SEK, en tillväxt på 39 765 SEK eller 9,8%. Denna ökning drivs främst av årets resultat på 140 000 SEK, vilket stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 7 824 005 SEK till 6 038 664 SEK, en nedgång på 1 785 341 SEK eller 24,5%. Detta är en betydande försämring som indikerar utmaningar i försäljning eller marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 24,5% från 7 8 24 005 SEK till 6 038 664 SEK indikerar sårbarhet i affärsmodellen
  • Låg vinstmarginal på 2,3% ger begränsat utrymme för prispress eller oväntade kostnader
  • Rese- och konferensbranschen är särskilt känslig för ekonomiska nedgångar och förändrade resevanor

Möjligheter

  • Resultatförbättring på 13,8% till 140 000 SEK trots lägre omsättning visar på god kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på 8,2% till 1 339 074 SEK indikerar investeringar i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 9,8% till 443 794 SEK, vilket stärker balansräkningen