373 978 SEK
Omsättning
▲ 15,1%
162 863 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 768,3%
41,5%
Soliditet
Mycket God
33,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 588 657 SEK
Skulder:-930 214 SEK
Substansvärde:658 443 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Omsättningen har ökat markant och eget kapital har stärkts avsevärt, vilket tyder på en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad verksamhet. Trots den positiva utvecklingen noteras en liten minskning av totala tillgångar, vilket kan indikera en effektivisering av balansräkningen. Företaget verkar befinna sig i en stark uppåtgående trend med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver marknadsföring och försäljning av vin och närbesläktade produkter med säte i Kungsbacka. Det är ett etablerat företag som har funnits sedan 1990, vilket tyder på en lång historia i branschen. Den höga vinstmarginalen på 33.6% är anmärkningsvärt bra för en detaljhandelsverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -24 370 SEK till en vinst på 162 863 SEK, en ökning med 768.3% som visar på starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 41.5% är god och indikerar ett företag med stabil kapitalstruktur och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 495 580 SEK till 658 443 SEK, en tillväxt på 32.9% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 325 023 SEK till 484 360 SEK, en tillväxt på 15.1% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 0.8% från 1 600 677 SEK till 1 588 657 SEK vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Företagets omsättning på 484 360 SEK är fortfarande relativt blygsam för ett företag etablerat 1990

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning och resultat visar på god affärsutveckling
  • Eget kapital på 658 443 SEK ger en stabil bas för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+15.1%), resultat (+768.3%) och eget kapital (+32.9%). Den enda negativa trenden är en liten minskning av tillgångar (-0.8%), vilket kan tyda på effektivisering snarare än problem. Övergripande indikerar trenderna en mycket positiv utveckling.