197 145 SEK
Omsättning
▼ 44,8%
54 985 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 90,7%
18,5%
Soliditet
Stabil
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 802 614 SEK
Skulder:-4 728 149 SEK
Substansvärde:1 074 465 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, vilket indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots en marginell förbättring av eget kapital och en hög vinstmarginal på papperet, är den dramatiska resultatnedgången på -90,7% och omsättningsminskningen på -44,8% mycket oroande. Den höga skuldsättningen (låg soliditet på 18,5%) i kombination med minskade tillgångar pekar på ett företag under omstrukturering eller i betydande svårigheter.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom byggnation, markarbeten och rivning, en bransch som är konjunkturkänslig och kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning. Denna typ av verksamhet har vanligtvis höga rörliga kostnader och påverkas starkt av byggsektorns utveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 589 261 SEK till 54 985 SEK, en minskning med 534 276 SEK (-90,7%). Den extremt kraftiga resultatnedgången trots en hög vinstmarginalprocent visar att företaget troligen har haft enstaka projekt med god avkastning men en totalt sett mycket begränsad verksamhetsvolym.

Soliditet: Soliditeten på 18,5% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Endast 18,5% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 030 807 SEK till 1 074 465 SEK, en förbättring med 43 658 SEK (+4,2%). Denna ökning kan helt förklaras av årets resultat på 54 985 SEK, vilket tyder på att företaget eventuellt har betalat ut utdelning eller haft andra mindre kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 682 708 SEK till 420 287 SEK, en minskning med 262 421 SEK (-44,8%). Detta indikerar ett betydande bortfall av uppdrag eller projekttilldelningar under året.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 262 421 SEK (-44,8%) visar på allvarliga brister i orderstocken eller förlust av stora kunder
  • Extrem resultatnedgång med 534 276 SEK (-90,7%) hotar företagets lönsamhet och framtida investeringsförmåga
  • Låg soliditet på 18,5% skapar finansiell sårbarhet och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Tillgångarna minskade med 1 841 141 SEK (-24,1%), vilket kan indikera försäljning av maskiner och utrustning för att hantera likviditetsbrist

Möjligheter

  • Företaget har fortfarande ett positivt resultat på 54 985 SEK trots svåra omständigheter
  • Eget kapital ökade med 43 658 SEK till 1 074 465 SEK, vilket ger en viss finansiell buffert
  • Den höga vinstmarginalen på 13,1% visar att företaget kan vara lönsamt när det får tillräckligt med uppdrag