4 409 370 SEK
Omsättning
▲ 198,5%
781 167 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52 681,6%
23,5%
Soliditet
God
17,7%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 746 080 SEK
Skulder:-2 059 564 SEK
Substansvärde:491 516 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamhetsstart i september 2022 efter bolagsbildning mars 2021
  • Etablering av reguljär trafik på leden Hasslö-Karlskrona för Blekingetrafiken
  • Sommartrafik på sträckan Ekenäs-Karön
  • Utökning med kryssningar och chartrar under 2023

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med en omsättningsökning på nästan 200% och en resultatförbättring på över 52 000%. Den höga vinstmarginalen på 17,7% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning. Trots den imponerande tillväxten i resultat och eget kapital, visar en minskning av tillgångarna med 3,4% att företaget kan ha genomfört avvecklingar eller avskrivningar. Soliditeten på 23,5% är acceptabel men inte exceptionellt stark, vilket tyder på att företaget fortfarande är i en expansionsfas med utrymme för förbättring av kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett sjöfartsbolag baserat i Visby som trafikerar reguljära färjeleder (Hasslö-Karlskrona för Blekingetrafiken och Ekenäs-Karön under sommaren) samt bedriver kryssningar och chartrar. Verksamheten startade i september 2022 efter bolagsbildningen i mars 2021, vilket förklarar den snabba tillväxten från en låg basnivå.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 1 480 SEK till 781 167 SEK, en ökning med 779 687 SEK. Denna förbättring med över 52 000% visar att företaget inte bara ökat volymen utan också lyckats uppnå en hög lönsamhet i sin verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 23,5% är en förbättring från tidigare år men fortfarande i den lägre delen av acceptabla nivåer för ett sjöfartsbolag. Det indikerar att företaget har utrymme att förbättra sin kapitalstruktur ytterligare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 25 972 SEK till 491 516 SEK, en förbättring med 465 544 SEK eller 1 792,5%. Denna kraftiga ökning kan till stor del förklaras av det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 477 177 SEK till 4 409 414 SEK, en ökning med 2 932 237 SEK eller 198,5%. Detta visar att företaget snabbt etablerat sig på marknaden och lyckats skala upp sin verksamhet betydligt under det andra verksamhetsåret.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 23,5% är relativt låg och kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare expansion eller investeringar i ny tonnage
  • Minskande tillgångar (-3,4%) kan indikera avveckling av kapital eller föråldrad utrustning som kan behöva ersättas
  • Företagets starka tillväxt är från en låg basnivå och kan vara svår att upprätthålla på samma nivå framöver
  • Sjöfartsbranschen är känslig för bränslepriser, regleringsändringar och konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 52 681,6% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell
  • Omsättningstillväxt på 198,5% indikerar stark marknadsacceptans och skalbar verksamhet
  • Hög vinstmarginal på 17,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelningar
  • Diversifierad verksamhet med både reguljär trafik och chartrade kryssningar ger flera inkomstkällor

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka positiva trender inom omsättning (+198,5%), resultat (+52 681,6%) och eget kapital (+1 792,5%). Den enda negativa trenden är tillgångsminskningen (-3,4%), vilket kan tyda på effektiviseringar snarare än problem. Övergripande bedöms företaget befinna sig i en mycket positiv tillväxtfas med goda framtidsutsikter.