405 587 SEK
Omsättning
▼ 74,1%
49 902 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,2%
25%
Soliditet
God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:470 709 SEK
Skulder:-352 979 SEK
Substansvärde:117 730 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling med kraftigt fallande omsättning och resultat trots ökade tillgångar. Den dramatiska omsättningsminskningen på 74,1% från 1 567 828 SEK till 600 493 SEK indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots den negativa trenden behåller företaget en positiv vinstmarginal på 8,3% och en soliditet på 25,0%, vilket visar att det fortfarande genererar vinst på sina affärer men i betydligt mindre skala.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver el- och byggverksamhet, en bransch som är konjunkturkänslig och ofta påverkas av byggsektorns fluktuationer. Denna verksamhetstyp kräver vanligtvis betydande investeringar i utrustning och material, vilket kan förklara den stora tillgångstillväxten på 56,7%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 116 685 SEK till 49 902 SEK, en minskning på 66 783 SEK eller 57,2%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en positiv vinsttillväxt, vilket visar på kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% är acceptabel men inte stark. Det indikerar att företaget finansieras till 75% med skulder, vilket kan medföra risker i en period med minskad omsättning och sämre likviditet.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 144 277 SEK till 117 730 SEK, en nedgång på 26 547 SEK. Denna minskning korrelerar med det sämre årets resultat och visar att vinsten inte var tillräcklig för att kompensera för andra kapitalförluster eller utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 1 567 828 SEK till 600 493 SEK, en nedgång på 967 335 SEK eller 74,1%. Detta indikerar antingen förlorade kundkontrakt, minskad efterfrågan eller eventuellt avveckling av vissa verksamhetsgrenar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 967 335 SEK riskerar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Minskande eget kapital på 26 547 SEK begränsar företagets möjligheter till investeringar och framtida expansion
  • Hög skuldsättning (75% av balansomslutningen) i kombination med fallande intäkter skapar ökad finansiell sårbarhet

Möjligheter

  • Vinstmarginalen på 8,3% visar att företaget fortfarande är lönsamt trots utmaningarna
  • Tillgångstillväxt på 56,7% till 470 709 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt
  • Befintligt etablerat företag sedan 2017 med operativ erfarenhet som kan utnyttjas för att vända trenden

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender i omsättning (-74,1%), resultat (-57,2%) och eget kapital (-18,4%) men en positiv trend i tillgångar (+56,7%). Denna kombination av minskad omsättning samtidigt som tillgångar ökar kan indikera investeringar i nya kapaciteter som ännu inte gett avkastning, eller omstrukturering av verksamheten.