798 615 SEK
Omsättning
▼ 27,1%
137 955 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,1%
46,9%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:473 984 SEK
Skulder:-251 736 SEK
Substansvärde:222 248 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Detta är företagets femte verksamhetsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Detta är företagets femte verksamhetsår, vilket innebär att det har passerat den kritiska startfasen och borde vara etablerat på marknaden

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på nedgång i verksamhetsvolym men samtidigt god lönsamhet och förbättrad kapitalstruktur. Den kraftiga omsättningsminskningen på 27.1% indikerar en betydande kontraktion i verksamheten, vilket är särskilt anmärkningsvärt för ett företag i sin femte verksamhetsår. Trots detta uppvisar bolaget en hög vinstmarginal på 17.3%, vilket visar på effektiv kostnadskontroll och förmåga att generera vinst även vid lägre omsättningsnivå. Den förbättrade soliditeten till 46.9% och ökning av eget kapital är positiva tecken på finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom administration och bokföringstjänster med säte i Gislaved. Denna typ av tjänsteföretag har vanligtvis relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där vinstmarginalen är hög trots minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 166 451 SEK till 137 955 SEK, en minskning med 28 496 SEK eller 17.1%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 46.9% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 212 531 SEK till 222 248 SEK, en förbättring med 9 717 SEK eller 4.6%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten tillförts till eget kapital trots den sämre resultatutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 095 426 SEK till 798 615 SEK, en nedgång med 296 811 SEK eller 27.1%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27.1% kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på tjänsterna
  • Minskande tillgångar från 561 857 SEK till 473 984 SEK (-15.6%) kan tyda på nedskärningar eller minskade investeringar
  • Resultatnedgång på 17.1% trots hög vinstmarginal visar på utmaningar i att upprätthålla verksamhetsvolym

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 17.3% visar på effektiv verksamhet och god prissättning
  • Förbättrad soliditet på 46.9% ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet
  • Ökning av eget kapital med 4.6% till 222 248 SEK stärker balansräkningen
  • Femte verksamhetsåret visar på överlevnadsförmåga och erfarenhet i branschen

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-27.1%), resultat (-17.1%) och tillgångar (-15.6%), men positiv trend i eget kapital (+4.6%). Denna kombination indikerar en företag i omställning där verksamheten krymper men kapitalstrukturen förbättras, möjligen genom medvetna nedskärningar eller fokus på lönsamhet snarare än tillväxt.