2 419 230 SEK
Omsättning
▲ 13,4%
1 890 797 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,1%
60,8%
Soliditet
Mycket God
78,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 517 323 SEK
Skulder:-1 771 969 SEK
Substansvärde:2 745 354 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat under räkenskapsåret. Verksamheten förväntas att drivas vidare i oförändrad omfattning efter räkenskapsåret utgång.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakt i alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 78,2% och soliditeten på 60,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god kapitalstruktur. Den dramatiska ökningen av eget kapital med över 120% och tillgångar med 80% visar att företaget genomgår en snabb expansion och bygger en stark finansiell bas för framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning och montering av lås, låssystem, passagesystem och övriga säkerhetslösningar i Malmö. Denna typ av verksamhet tenderar att ha höga marginaler på specialiserade produkter och tjänster inom säkerhetsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 535 703 SEK till 1 890 797 SEK, en ökning på 23,1% som demonstrerar företagets förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 60,8% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 1 244 234 SEK till 2 745 354 SEK, en ökning på 120,7% som främst drivs av det starka resultatet och eventuellt inskjutet kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 133 138 SEK till 2 419 230 SEK, en tillväxt på 13,4% som visar en stabil försäljningsutveckling i en nichebransch.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 78,2% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan locka till sig konkurrens
  • Snabb tillväxt i eget kapital och tillgångar måste följas av motsvarande omsättningstillväxt för att bibehålla effektivitet
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka efterfrågan på säkerhetslösningar vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Mycket stark kapitalbas med 2 745 354 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Hög soliditet på 60,8% ger flexibilitet att ta lån till förmånliga villkor för ytterligare tillväxt
  • Branschen för säkerhetslösningar har goda långsiktiga tillväxtutsikter med ökande säkerhetsmedvetenhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +13,4%, resultattillväxt +23,1%, eget kapital tillväxt +120,7%, tillgångstillväxt +80,3%. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med exceptionell lönsamhet och stark kapitaluppbyggnad.