21 771 000 SEK
Omsättning
▲ 5,4%
3 250 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,2%
42%
Soliditet
Mycket God
14,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:18 740 254 SEK
Skulder:-10 328 571 SEK
Substansvärde:5 691 589 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmarginaler men oroande nedåtgående trender i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten och det ökade eget kapitalet ger finansiell stabilitet, men den kraftiga resultatminskningen på -30.2% tillsammans med minskade tillgångar indikerar potentiella utmaningar i verksamheten. Företaget verkar vara etablerat men genomgår en period med minskad lönsamhet trots god kapitalstyrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skogsentreprenader med säte i Uppsala, vilket innebär att de utför skogsrelaterade entreprenadtjänster som skogsavverkning, skogsvård och skogstransporter. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av specialutrustning och är känslig för konjunktursvängningar i skogsindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 4 656 000 SEK till 3 250 000 SEK, en minskning på 1 406 000 SEK (-30.2%), vilket visar att lönsamheten försämrades avsevärt mer än omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 42.0% är mycket god och visar att företaget har en stark kapitalstruktur med låga skuldsättningsgrader, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 029 461 SEK till 5 691 589 SEK, en ökning på 1 662 128 SEK (+41.2%), vilket främst kan tillskrivas återinvesterat resultat från verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 23 212 161 SEK till 21 822 527 SEK, en minskning på 1 389 634 SEK (-6.0%), vilket indikerar en nedgång i verksamhetsvolymen eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 1 406 000 SEK (-30.2%) trots hög vinstmarginal
  • Minskad omsättning på 1 389 634 SEK vilket kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Tillgångsminskning på 1 909 052 SEK (-9.2%) kan tyda på nedskalning eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket god soliditet på 42.0% ger finansiell styrka och möjlighet till investeringar
  • Hög vinstmarginal på 14.9% visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Eget kapital ökade med 1 662 128 SEK vilket stärker företagets balansräkning