1 799 997 SEK
Omsättning
▲ 33,3%
270 752 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38%
36,7%
Soliditet
God
15%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 930 706 SEK
Skulder:-1 221 230 SEK
Substansvärde:709 476 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Räkenskapsåret har varit ett förlängt räkenskapsår på grund av en ändring till kalenderår.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och eget kapital men samtidigt en kraftig nedgång i resultatet. Den höga vinstmarginalen på 15.0% och soliditeten på 36.7% indikerar ett grundläggande lönsamt företag med god solvens, men den stora resultatminskningen trots ökad omsättning tyder på ökade kostnader eller investeringar som inte ännu gett avkastning. Företaget befinner sig i en expansionsfas med ökade tillgångar, men måste adressera lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett svets- och underhållsföretag för entreprenadmaskiner, etablerat 2018. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket stämmer överens med de ökade tillgångarna och den höga soliditeten som krävs för att finansiera maskinpark och verktyg.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 436 453 SEK till 270 752 SEK, en minskning på 38.0%. Denna nedgång, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 36.7% anses vara god för en bransch där företaget äger sina maskiner. Det indikerar att över en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett stabilt finansiellt fundament.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 444 943 SEK till 709 476 SEK, en tillväxt på 59.5%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 270 752 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 349 996 SEK till 1 801 597 SEK, en tillväxt på 33.3%. Detta visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den stora resultatminskningen på 38.0% är en betydande risk och indikerar potentiella lönsamhetsproblem trots ökad försäljning.
  • Tillväxten i omsättning på 33.3% kan ha krävt ökade rörelsekapitalbehov, vilket pressar likviditeten.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 1 801 597 SEK visar på en efterfrågan på företagets tjänster och en god marknadsposition.
  • Den höga vinstmarginalen på 15.0% visar att verksamheten i grunden är mycket lönsam när kostnaderna är under kontroll.
  • Den snabba tillväxten av eget kapital till 709 476 SEK stärker företagets finansiella styrka och möjliggör framtida investeringar.