62 600 SEK
Omsättning
▼ 68,6%
53 746 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,8%
51,3%
Soliditet
Mycket God
85,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:371 140 SEK
Skulder:-180 850 SEK
Substansvärde:190 290 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med starka lönsamhetsmått men kraftig nedgång i omsättning. Den mycket höga vinstmarginalen på 85.9% indikerar effektiv kostnadskontroll, men den dramatiska omsättningsminskningen med 68.6% tyder på allvarliga utmaningar i försäljning eller marknadsposition. Trots detta har företaget stärkt sin balansräkning med ökande eget kapital och tillgångar, vilket ger en finansiell buffert.

Företagsbeskrivning

Företaget erbjuder guidade turer och reserelaterade tjänster, verkar vara ett mindre turismföretag baserat i Stockholm. Branschen är typiskt säsongsbetonad och känslig för ekonomiska fluktuationer samt externa faktorer som reserestriktioner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 124 518 SEK till 53 746 SEK, en minskning på 70 772 SEK eller 56.8%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades företaget behålla positivt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 51.3% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 147 758 SEK till 190 290 SEK, en tillväxt på 42 532 SEK eller 28.8%. Denna ökning kommer sannolikt från återinvesterat resultat från verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 199 200 SEK till 62 600 SEK, en minskning på 136 600 SEK eller 68.6%. Detta är en mycket stor nedgång som indikerar betydande försäljningsproblem.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 68.6% från 199 200 SEK till 62 600 SEK indikerar allvarliga försäljningsproblem
  • Resultatminskning med 56.8% trots mycket hög vinstmarginal visar på skalbarhetsutmaningar
  • Branschens säsongsberoende och känslighet för externa faktorer som pandemier eller ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 85.9% visar på exceptionell kostnadseffektivitet och potentiell lönsamhet vid högre omsättning
  • Stark soliditet på 51.3% ger finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 31.7% till 371 140 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan utnyttjas vid förbättrad försäljning

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med stark försämring i lönsamhetsmått (omsättning -68.6%, resultat -56.8%) men förbättring i balansräkningsindikatorer (eget kapital +28.8%, tillgångar +31.7%). Denna kombination tyder på ett företag som investerar i tillgångar och behåller vinster trots dramatisk omsättningsminskning, vilket kan indikera en strategisk ompositionering eller satsning på framtida tillväxt.