1 786 508 SEK
Omsättning
▲ 30,3%
998 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 72,2%
27,8%
Soliditet
God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:434 064 SEK
Skulder:-313 430 SEK
Substansvärde:120 634 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt sjunkande lönsamhet. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar tyder på en expanderande verksamhet, men den extremt låga vinstmarginalen på 0.1% indikerar att kostnaderna växer snabbare än intäkterna. Soliditeten på 27.8% är acceptabel men bör förbättras för att säkerställa långsiktig stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 2018 och säljer förnödenheter och maskiner till industriell vättenskärning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i lager och maskiner, vilket speglas i de ökande tillgångarna. Branschen är kapitalintensiv med konkurrens från etablerade aktörer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 3 584 SEK till endast 998 SEK, en minskning på 72.2%. Denna kraftiga resultatförsämring trots högre omsättning indikerar ökade kostnader eller prispress.

Soliditet: Soliditeten på 27.8% innebär att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå men ligger i den lägre delen av det rekommenderade intervallet för tillverkningsföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 107 946 SEK till 120 634 SEK, en tillväxt på 11.8%. Denna ökning kommer främst från årets blygsamma resultat på 998 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 371 611 SEK till 1 786 749 SEK, en tillväxt på 30.3%. Detta visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Extremt låg vinstmarginal på 0.1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konjunkturnedgångar
  • Kraftig resultatförsämring med 72.2% trots stark omsättningstillväxt indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillväxten finansieras troligen med skulder eftersom eget kapital bara ökade med 11.8% mot 24.0% tillgångstillväxt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 30.3% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Expanderande tillgångsbas från 350 000 SEK till 434 064 SEK ger kapacitet för framtida tillväxt
  • Eget kapital på 120 634 SEK ger en bas för vidare expansion och investeringar

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv utveckling med en tydlig stark uppgång till 2024, vilket indikerar framgångsrik försäljningsutveckling de senaste åren. Resultatet efter finansnetto däremot visar en tydlig och starkt negativ trend med en dramatisk försämring från en relativt hög nivå 2021 till mycket låga resultat 2023 och 2024, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem trots växande omsättning. Eget kapital har ökat stadigt, vilket stärker balansräkningen. Soliditeten förbättrades fram till 2023 men sjönk 2024, och den extremt låga vinstmarginalen på 0.1% 2024 bekräftar de svaga resultaten. Sammantaget visar trenderna på ett företag med stark försäljningstillväxt men extremt dålig lönsamhet, vilket inte är hållbart långsiktigt utan förbättringar i kostnadskontroll eller prissättning.