1 401 000 SEK
Omsättning
▼ 5%
532 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,6%
78,8%
Soliditet
Mycket God
37,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 329 413 SEK
Skulder:-281 336 SEK
Substansvärde:1 048 077 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men negativa tillväxttrender. Den mycket höga soliditeten på 78.8% och vinstmarginal på 37.9% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Trots detta visar omsättning och resultat negativ tillväxt, vilket kan tyda på en avsiktlig omskalning eller förändring i verksamheten. Den starka tillväxten i eget kapital (+36.8%) och tillgångar (+19.1%) visar att företaget ackumulerar värde trots lägre omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver projektledning, konstruktion, projektering och besiktning av el inom bygg, fastighet och industri samt installationer, felsökningar och reparationer inom el och elautomation. Detta är en specialistverksamhet med höga krav på kompetens och certifieringar, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 616 000 SEK till 532 000 SEK, en minskning på 84 000 SEK (-13.6%). Trots lägre omsättning bibehåller företaget ett mycket starkt resultatnivå.

Soliditet: Soliditeten på 78.8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansielt med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 766 027 SEK till 1 048 077 SEK, en tillväxt på 282 050 SEK (+36.8%). Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 475 649 SEK till 1 402 558 SEK, en nedgång på 73 091 SEK (-5.0%). Detta kan tyda på mindre projektvolym eller strategisk fokusering på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Försämrad omsättningstillväxt på -5.0% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Resultatet sjönk med 13.6% trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på sårbarhet vid omsättningsminskningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78.8% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 37.9% visar på stark konkurrensfördel och specialiserad expertis
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 282 050 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar

Trendanalys

Företaget visar negativ tillväxt i omsättning (-5.0%) och resultat (-13.6%) men stark positiv tillväxt i eget kapital (+36.8%) och tillgångar (+19.1%). Denna kombination tyder på ett företag som prioriterar lönsamhet och kapitalackumulering framför omsättningstillväxt, möjligen genom att fokusera på högmarginalprojekt snarare volym.