82 118 000 SEK
Omsättning
▲ 7,5%
6 672 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,9%
60%
Soliditet
Mycket God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
6 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-15

Substansvärdering

Tillgångar:27 425 125 SEK
Skulder:-11 062 536 SEK
Substansvärde:16 362 589 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och balansräkning. Den ökade omsättningen på 7.5% till 82,3 miljoner SEK indikerar framgångsrik försäljning, men resultatet minskade med 5.9% till 6,7 miljoner SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Eget kapital och tillgångar minskade, vilket kan bero på utdelningar eller nedskrivningar. Den höga soliditeten på 60% ger dock en stabil finansierad bas trots nedgången.

Företagsbeskrivning

Ableja Maskinuthyrning Sverige AB är ett etablerat företag inom maskinuthyrning till bygg- och anläggningssektorn, med verksamhet i Lund och Ystad. Företaget är certifierat enligt ISO 9001, ISO 14001 och OHSAS 18001, och påbörjat övergång till ISO 45001, vilket visar en fokus på kvalitet och hållbarhet. Som ett dotterbolag till Ableja Holding AB har det en stabil koncernstruktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 7 088 000 SEK till 6 672 000 SEK, en nedgång på 5.9%, trots högre omsättning. Detta kan bero på ökade kostnader, investeringar eller prispress som påverkat vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 60.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med en hög andel eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 16 860 088 SEK till 16 362 589 SEK, en nedgång på 3.0%, vilket kan kopplas till det lägre resultatet eller eventuella utdelningar till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 77 148 447 SEK till 82 342 198 SEK, en tillväxt på 7.5%, vilket indikerar en expansion i försäljning eller marknadsandelar, sannolikt driven av efterfrågan i regionen.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 416 000 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar lönsamhetsutmaningar.
  • Tillgångarna minskade med 3 072 019 SEK till 27 425 125 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet.
  • Eget kapital minskade med 497 499 SEK, vilket kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 5 193 751 SEK, vilket visar stark efterfrågan och potential för marknadsandelsökning.
  • Den höga soliditeten på 60% ger utrymme för framtida lån eller expansion.
  • Certifieringsarbete med ISO 45001 kan förbättra operativ effektivitet och konkurrenskraft.